Aligha lesz régiós startup főváros az évtized végéig Budapest, amíg a nemzetközi üzleti élet olyan alapvető feltételei hiányoznak, mint az angol nyelv széles körű, tárgyalóképes ismerete. Mindössze minden hetedik magyar beszél kielégítően angolul. Azonban van remény, az utóbbi években Lengyelországban elterjedt és sikeres módszer, már Magyarországon is elérhető.
Érthetően és meggyőzően beszélni angolul, elengedhetetlen feltétel mindenki számára, aki külföldi partnerekkel vagy vevőkkel tárgyalna, vagy akár külföldi tőkésektől szeretne pénzt bevonni vállalkozásába. Az első benyomás döntő – szokták mondani – és hogy is lehetne ez megnyerő, ha valaki a hozzáértés magabiztosságának sugárzása helyett a szavakat keresi és nehezen érthető akcentussal adja elő mondanivalóját. Márpedig említett szituációk nélkülözhetetlen elemei egy startup főváros életének, de bármilyan ökoszisztéménak, ahol a célpiac minden esetbe nemzetközi – olvasható a The Budapest Timesban.
A legutóbbi Eurobarometer felmérés eredményei szerint mindössze minden ötödik magyar képes csak angolul beszélgetni, és említettek negyven százaléka csak alapvető szintű társalgási szituációkban boldogul. Ezzel Magyarország nem csak európai szinten sereghajtó, de a régióban is hátul kullog. A lakosság mindössze 12 százaléka érti meg a híreket angol nyelven a tv-ben, vagy egy újságcikkből. Ezzel szemben az összes unióhoz 2004-ben csatlakozott ország jobb eredményt tud felmutatni, még a 2007-ben csatlakozott Bulgáriában is 25 százalékos a nyelvismeret szintje, de Szlovéniában például 59.
Az arányok akkor sem javulnak határozottan, ha csak a fiatalokat vesszük számba: a 15 és 34 év közöttiek 25 százaléka beszél jól angolul, amit csak a csehek múlnak alul, még Romániában is 32 százalék ez az arány. A zömében a vállalati szektor alkalmazottait adó 35 és 54 év köztiek között pedig még ennél is rosszabb a helyzet. Valamivel árnyalja a helyzetet, hogy felmutatható fejlődés: az Education First 2014-ben közétett felmérése szerint 2007 és 2013 között 15 százalékkal nőtt az English Proficiency Index (EPI), amivel a nyelvtudás szintjét mérik, de ezzel is csak Csehországot és Szlovákiát sikerült megelőzni.
A lengyel példa
A nyelvtanulás kérdésében a lengyelekhez érdemes fordulni, ahol másfélszer nagyobb az angol nyelvet beszélők aránya, és itt a legnagyobb a fejlődés 2007-től az EPI index szerint. Ez visszavezethető a korábbi oktatási reformokra is, amelyek következtében nőt a felsőoktatásban részt vevők aránya, csakúgy ahogy a nyelveket beszélőké is, nem beszélve a milliós számot elérő Angliába emigráló, majd erős angol nyelvtudással visszatérő lengyelekről. Mindemellett Lengyelország volt az első a régióban, ahol egy olyan nyelvi kurzusokat vezettek be, melynek lényege, hogy az angol nyelvi környezetet igyekeznek megteremteni. Köztudott, hogy adott nyelvi környezetben a nyelvet is könnyebb elsajátítani, ezért célszerű angol anyanyelvű országokba utazni.
Ezek a kurzusok – az utazás helyett – a feltételeket igyekeznek megteremteni például anyanyelvi tanárok „importálásával”, akik nem csak országuk nyelvén, de annak kultúrájáról, szokásairól oktatnak. A módszer Kanadából ered, ahol a az angol nyelvű diákokat, francia nyelvű környezetet hoztak létre, hogy alaposan megtanulják az ország második anyanyelvét. A módszert Lengyelországban alkalmazó cég bevezetni készül szolgáltatását Magyarországra és Szlovákiába is.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!