444: Szuperzongorára is adott pénzt az MNB
Járai Zsigmond volt MNB-elnök családtagján és üzlettársán keresztül is kapcsolódik egy egyelőre termék nélküli találmánycéghez, ami negyedmilliárd forintos támogatást nyert el az államtól, annak negyedét az MNB adta vissza nekik nem térítendő támogatásként - írja a 444.hu.
Egy 2012-ben alapított, zongoragyártással foglalkozó apró nógrádi cég, a Zengafons Kft. kapott tavaly egy 217 millió forintos támogatást az államtól az Új Széchenyi Terv keretében - számol be a 444.hu, hozzátéve: az ÚSZT pályázat önrésze 60 millió forint volt, de ezt megkapták a Magyar Nemzeti Banktól, támogatásként.
Az erről szóló szerződés nyilvánosságra került az Átlátszó közérdekű adatigénylései nyomán. A projekben a cég honlapja szerint a Szerencsejáték Zrt. is részt vesz.
A cég a "Magyar Zongora" nevű pályázaton nyert el pénzt, ami egy olyan hangszer kifejlesztéséhez jár, ami "világra szóló újdonság a hangszeriparban” és egyben „újraéleszti a magyar hangszergyártást”, ám azt nem lehet tudni, hogy mi lehet ez a szuperzongora, mivel a Zengafons honlapján nincs erre vonatkozó információ, de a 444 utánajárásának köszönhetően kiderült: a még 2012-ben bejelentett mintaoltalom szerint a hangszer feltalálója Üveges Péter, a szellemi tulajdonjog pedig a Zengafonsnál van.
A cég ügyvezetője szeptember óta a nemrég leköszönt NGM-államtitkár, Komoróczki István és szintén szeptember óta tulajdonos az egykori jegybankelnök, Járai Zsigmond felesége, Kiss Marianna, akik mindketten a CIG Pannónia biztosító alapítói között vannak.
Komoróczki István a lapnak megerősítette, hogy a zongorának elkészült a prototípusa, a gyártás előkészületein dolgoznak, és a következő napokban el is számolnak a támogatásról. Hozzátette: a Zengafons ügyvezetője, hogy a Szerencsejáték Zrt.-vel egy reklámszerződést kötöttek idén októberben, ám ennek részletei nem publikusak. Az MNB egyelőre nem válaszolt a lapnak.