A Facebook és a Google magasról tesz a magyar reklámadóra?
Úgy fest, hogy a Facebook-féle cégeket – azaz amelyek nem telepdnek meg itt, de közölnek magyar nyelvű hirdetéseket – egyelőre hidegen hagyja a reklámadó.
A reklámot külföldiként, magyarországi letelepedés nélkül, magyar nyelvű internetes oldalon közzétevők lehet, hogy formálisan adóalanyaivá válnak a magyar reklámadónak, ám annak behajtása önkéntes teljesítés hiányában szinte lehetetlen – írja a Napi.hu. Magyarországi hidetésekből feltehetően jelentősebb bevételt generálhat a Google és a Facebook – piaci becslések szerint a közösségi oldalt működtető cég 2 milliárd forint körülit, a keresőt üzemeltető pedig 15 milliárd forint körülit.
A Google szinte a teljes Európában szerzett hirdetését Írországi egységén keresztül szerzi, és csak minimális adóztatható profitot hagy azokban az országokban, ahol az ügyfelei ténylegesen megtalálhatóak. Ez az üzleti egység viszont jogdíjak (royalties) címen továbbszámláz egy második ír céghez, amelynek a székhelye már Bermudában van. A vállalatóriás a globális bevételének nagy részét, közel 12 milliárd dollárnyi összeget utalt a bermudai egységbe 2011-ben, amivel mintegy 2 milliárd dollárt "spórolt" a globális jövedelméből származó adójából. Eközben az olaszországi vállalata 2011-ben mindössze 1,8 milló eurós bevétel után befizetett adót mutatott ki – írta a Bloomberg tavalyi, az olasz adó bevezetéséről szóló cikkében.
A portál megkereste a két céget, hogy mit lépnek a magyar reklámadóra és mire számíthatnak a magyarországi hirdetők. A két cégtől cikkük megjelenéséig nem kaptak válaszokat kérdéseikre. Emellett a kiadó teszt-reklámkampányt is indított, amit a reklámadó hatálybalépését követően rendeltek a Facebooktól és a Google-tól. A kiállított számlák egyelőre legalábbis) nem tartalmaznak semmiféle olyan információt, illetve nyilatkozatot, amelynek alapján az adófizetés kötelezettsége a reklámadó törvény értelmében ne a megrendelőre hárulna.
További részleteket itt lehet olvasni.