2014. augusztus. 17. 12:31 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 17. 12:25 Vállalkozás

Rosznyefty: kérünk 42 milliárd dollárt

Igor Szecsin, a Rosznyefty (Rosneft) vezető orosz olajvállalat és egyben a világ legnagyobb tőzsdén jegyzett olajcégének az elnöke 1,5 ezer milliárd rubel (41,6 milliárd dollár) pénzügyi támogatásért fordult az orosz kormányhoz, hogy a nyugati szankciók okozta károkat enyhíthessék. Ennyi a cég nettó adóssága.

A Vedomosztyi című orosz lap jelentése szerint Igor Szecsin úgy gondolja, hogy az államnak a nemzeti jóléti alapból kellene forrásokat felszabadítania Rosznyefty-kötvények vásárlására. Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter januárban az mondta, hogy a nemzeti jóléti alap eszközei 3 ezer milliárd rubelre tehetőek.

A Vedomosztyi úgy tudja, hogy Dmitrij Medvegyev kormányfő szakértőket bízott meg a támogatás feltételeinek a megvizsgálására. A lap által név nélkül idézett egyik illetékes szerint "elképesztő" a Rosznyefty-kérés, míg egy másik kormányzati forrás szerint a miniszterelnök nem támogatja Igor Szecsin javaslatát.  

A 19,75 százalékban a BP-hez tartozó Rosznyefty második negyedévi profitja 4,9 milliárd dollár volt.  A Rosznyefty nettó adósága 1,5 ezer milliárd rubel volt a második negyedév végén. A cégnek 440 milliárd rubel adósságot kell visszafizetnie az idei év végére és további 626 milliárd rubelt  jövőre.

Az orosz cég azután került bajba, hogy az Egyesült Államok megtiltotta a 90 napnál hosszabb futamidejű hitelek nyújtását több orosz cégnek, és ehhez az intézkedéshez de facto csatlakoztak az európai bankok és a befektetők is.  A Rosznyefty mellett olyan szankciókkal sújtott orosz cégek is kértek már állami támogatást a nemzeti jóléti alapból, mint a Gazprombank, az orosz külkereskedelmi bank és az orosz mezőgazdasági bank.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.