2014. június. 25. 19:13 MTI Utolsó frissítés: 2014. június. 25. 19:33 Vállalkozás

Termékbemutatós átverések: megszólaltak a nagy értékesítők

A legnagyobb kereskedőket tömörítő Közvetlen Értékesítők Szövetsége egyetért az ágazattal szembeni fokozott óvatossággal, és elítéli a vásárlókat megkárosító, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytató cégeket, ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy néhány tisztességtelen cég miatt nem szabad egy egész ágazatot megbélyegezni.

A közvetlen értékesítés szerepe a magyar piacon is jelentős, e kereskedelmi forma forgalma 2012-ben 50 milliárd forint volt - közölte a szövetség, amelynek olyan közismert cégek is a tagjai, mint az Avon, az Amway, a Herbalife vagy az Oriflame.

A szövetség tagcégei az elmúlt évben közel 500 ezer embernek biztosítottak pénzkereseti és vállalkozás-indítási lehetőséget, és mintegy 700 dolgozót foglalkoztatnak az adminisztrációban, főállásban - tették hozzá.

A közleményben elismerik, hogy előfordultak esetek, amikor tisztességtelen cégek a termékbemutatók során a fogyasztókat  átverték, ugyanakkor azt írják, hogy a termékbemutató csupán egy módszer, ami nem eleve tisztességtelen. Megjegyzik, hogy a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytató cégek által okozott kár a teljes forgalomhoz viszonyítva nem meghatározó. 

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) korábban figyelmeztetést adott ki, amely szerint bizonyos cégek új trükkel verik át a nyugdíjasokat, akiknél az egészségügyi vizsgálatnak álcázott termékbemutatókon súlyos áldiagnózist állapítanak meg, így rávéve őket a termékek megvásárlására.

A Közvetlen Értékesítők Szövetsége most felidézte, hogy 1995-ben etikai kódexet fogadott el, amelyben célként fogalmazták meg a kereskedelmi színvonal emelését, a fogyasztói bizalom növelését valamint a tisztességes verseny elősegítését. A kódex előírásainak betartását a független etikai bizottság ellenőrzi. 

Amennyiben felmerül a gyanú, hogy a szövetség egyik tagcége megsértette az etikai kódex vagy a vonatkozó fogyasztóvédelmi jogszabályok előírásait, a fogyasztók panasszal fordulhatnak a testülethez, amely ezt kivizsgálja, és tagjai számára kötelező érvényű döntést hoz - írta a közlemény.

A Közvetlen Értékesítők Szövetsége (DSA) 1993-ban alakult, jelenleg 13 tagja van. Ezek a tagvállalatok az ágazat éves forgalmának csaknem 70 százalékát lefedik, a szövetség pedig tagja az iparág európai és világszövetségének is.