2014. május. 30. 19:31 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. június. 03. 10:10 Vállalkozás

Pénznyelőt vett a Századvég?

Hatalmas veszteséget szenvedett a Napi Gazdaság kiadója tavaly. A cég tavaly augusztusban került a kormányhoz közelálló Századvég Gazdaságkutató Zrt.-hez, de előtte több tevékenységet kiszervezett belőle a Spéder Zoltán érdekeltségébe tartozó CEMP csoport.

Jelentős veszteséggel zárta a tavalyi évet a Napi Gazdaság című üzleti és pénzügyi hírlapot kiadó Napi Gazdaság Kiadó Kft. - derül ki a cég 2013-as beszámolójából. A cég 110 millió forintos veszteséget szenvedett el tavaly, 2012-ben még csak 730 ezer forint volt a mínusz.

A két év különbsége azért érdekes, mert a Napi Gazdaság tavaly augusztusban váltott tulajdonost, miután a kormánytól távol állónak semmiképpen sem nevezhető Századvég Gazdaságkutató Zrt. megvásárolta a Napi Gazdaság addigi kiadójától, a CEMP-től, ami Spéder Zoltán, a kormányhoz szintén közelálló bankár érdekeltsége. Ezt megelőzően 2013 június elején leválasztották a Napi Gazdaság Kiadó Kft.-ről a www.napi.hu Online Kft.-t, ami azt is jelentette, hogy a www.napi.hu online felület a CEMP keretei között üzemel tovább. A Századvég Napi Gazdaság Online névvel új internetes felületet kapcsolt a megvásárolt analóg sajtótermékhez.

A Századvég a jelek szerint rossz üzletet kötött az adásvétel előtt 5 ezres példányszámúra becsült (nem auditált) kiadvány megvásárlásával, és ez már az eredményekből is látszik. A Napi Gazdaság Kiadó Kft. által korábban gondozott kiadványok – közöttük a 100 leggazdagabb magyar című és más mellékletek, valamint a Céginfo vállalati információs rendszer, illetve a konferenciaszervezés – a CEMP-nél maradtak, így a "pénzcsináló" tevékenységeket megtartotta a Spéder Zoltán érdekeltségébe tartozó médiacsoport.  

A Napi Gazdaság kiadójának 2013-as eredménykimutatása szerint a társaság árbevétele tavaly több mint 120 millió forinttal esett vissza, miközben a költségszint közel a korábbi szinten maradt. Így alakulhatott ki a 110 millió forintos veszteség. Ennek az lett a következménye, hogy a saját tőke mínuszos lett, -56 millió forintra esett a 2012-es 54 millió feletti szintről. Magyarán a cég tőkéje egy év alatt több mint 200 százalékot esett.

Ez azt jelenti, hogy a Századvég vagy pénzt kell tegyen a cégbe, vagy meg kell szüntetnie (esetleg még be is olvaszthatja egy másik cégbe). Ezzel az a probléma, hogy a cég saját tőkéje egyrészt nem éri a társaság közel 62 millió forintos jegyzett tőkéjét, emellett nem felel meg a törvényben előírt 3 millió forintos minimumnak sem. Ilyen esetre a törvény azonnali intézkedésre kötelezi a cég vezetését, illetve tiltja, hogy 2 éven túl fennmaradjon ez az állapot.