Bankárok, brókerek, balkáni kiskirály, kicsinyes főnök – nem csak az életben, hanem a filmvásznon is megjelennek. Összeszedtük a legtipikusabb példányokat.
A gátlástalan olajvezér
Megszámolni sem lehet, hányszor tette tönkre, majd különböző cselszövések árán hogyan emelte újra magasba Jockey Ewing AZ OLAJTÁRSASÁGOT. A cél érdekében minden megtett: öccsével megküzdött a cégvezetésért, prostikat fogadott, megrendezett baleseteket, hogy ezekkel zsaroljon másokat. De nélküle a dallasi olajvállalkozók élete biztos unalmas lett volna. És ahogy Jockey önmagáról vallott: "Nem sajnálom a pénzt és a kockázatot. Az én mindig kockáztatok, ez az életem. Az én mozgatórugóm nem a pénz, több annál, a hatalom, hogy befolyásolni tudjam a dolgok menetén. Hogy egy nap mindenki megtudja, ki az a Jockey Ewing."
A gátlástalan bankárok
A bűn árfolyama (The International) című 2009-es film olyan nagyágyúkat vonultat fel, mint Naomi Watts, Cliwe Owen vagy Ulrich Thomsen. Watts egy amerikai ügyészt, Owen pedig egy kiégőben lévő Interpol-ügynököt alakít, akik az IBBC nevű kitalált bank korrupcióval, szervezett bűnözéssel, fegyverkereskedelemmel átszőtt pénzügyei után kutakodnak. Ulrich Thomsen, a bank vezetőjének szerepében gátlástalanul ölet meg útjába kerülő embereket, csak hogy sima útjuk legyen a bank kétes machinációihoz. A Jonas Skarssen névre hallgató bankvezért ugyanakkor a film végén eléri végzete: ő is egy bérgyilkosság áldozatául esik. Érdemes megemlíteni, hogy a forgatókönyvhöz egy valós eseménysorozat szolgált alapul: a Luxemburgban bejegyzett Bank of Credit and Commerce International (BCCI), mely egykor a világ 7. legnagyobb privátbankja volt, 1991-ben zárt be, miután igencsak zűrös pénzügyekbe keveredett, például Szaddám Husszeinnek is volt számlája a banknál, de sajtóhírek szerint a CIA is felhasználta a bankot különböző kétes jogi hátterű műveletek finanszírozására.
A gátlástalan bróker
Igazi gátlástalan svindler volt a Martin Scorsese filmje által megörökített Jordan Belfort, aki átvert befektetők pénzéből élt szextől és drogtól túlfűtött életet.
Belfort amerikai részvénybróker célja kezdettől nem volt más, mint a lehető legtöbb pénzt kicsalni a befektetőktől. Nem ismert mértéket; bedrogozva hajtott végre kényszerleszállást a helikopterével a birtokán, második feleségével egyszer százdollárosok kötegeiből összerakott "ágyon" szeretkezett.
A svájci pénzmosása nyomán végre bizonyítékra lelő FBI ügynökei 1998 szeptemberében vették őrizetbe, és ő azonnal bűnösnek vallotta magát minden vádpontban. Hogy elkerülje a 30 évi börtönt, hagyta magát bedrótozni, lebuktatva a többieket. Végül négy évet kapott, amiből 22 hónapot ült le egy enyhe fokozatú fogházban. Manapság remek gázsiért motivációs szeánszokat tart arról, hogyan legyünk sikeresek, a bíróság által kártérítésként megítélt 110 millió dollárból eddig a tizedét fizette ki.
A gátlástalan főnök
David Brent, A Hivatal (The Office) című BBC-s áldokumentum filmsorozat középvezetője az egyik leggenyább, legkínosabb főnökfigura, aki valaha megjelent a tévéképernyőkön. David Brent imádja magát, meg van győződve, hogy kiemelkedő intelligenciával és humorral bír, emellett azt gondolja, ő egy jóindulatú, laza fickó, akivel imádnak dolgozni a beosztottai és a főnökei. Valójában Brent egy kicsinyes, hiú, a középszerűnél is ostobább szorongó, sikertelen középkorú férfi, aki a görcseit és kudarcait döbbenetesen hazug szerepjátszással próbálja elleplezni önmaga és kollégái előtt. Ricky Gervais olyan jól játszotta David Brentet, hogy a sorozat 23 díjat nyert, köztük két Golden Globe-ot.
A gátlástalan balkáni "vezér"
Dadan Karambolo, nem pont cégvezér, de ez nem nagyon számít a 90-es évek Szerbiájában, ahol a Macskajaj játszódik. Ugyanis a Balkánon – főleg ebben az időszakban – mindenki üzletel valamivel, szabály nem sok van, azok is íratlanok. Ezen a hatalmas piacon is vannak nyertesek és vannak lúzerek. Dadan egy igazi balkáni szemétláda, egy folyton bekokózott helyi agresszív kiskirály, a 90-es évek posztjugoszláv vállalkozójának díszpéldánya.