2014. április. 23. 09:45 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 23. 13:09 Vállalkozás

Megveheti a Mol az Agip csehországi benzinkútjait

A Mol Nyrt. megveszi az olasz Eni társaság 124 Agip üzemanyagtöltő állomását Csehországban – közölte a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap szerdán megbízható forrásokra hivatkozva.

A Mol tulajdonában 24 Slovnaft és 125 Pap Oil benzinkút van Csehországban. Az újabb akvizíció megvalósulásával a Mol a csehországi kiskereskedelmi üzemanyagpiac második legerősebb játékosává válik. Az első helyen a cseh Benzina van mintegy 340 töltőállomással.

A Mol közölte, a társaság alapelve, hogy piaci spekulációkat, szóbeszédeket nem kommentál, és ettől most sem kíván eltérni.

Ugyanakkor elemzők szerint a Mol számára a csehországi Agip-kutak megvétele azért is előnyös, mert ezen keresztül megnyílik az út a szlovákiai és a romániai Agip-kutak megvásárlásához. Ezek az országok ugyanis a Mol-csoport további fejlődése szempontjából kulcsfontosságúak.

A Hospodárské Noviny értesülései szerint a Mol nem készpénzben fizet az Agip benzinkutakért, hanem átengedi az Eninek az olaszországi Mantovában lévő olajfinomítóját, amelynek eladását "a kedvezőtlen gazdasági környezet" miatt már két éve tervezi. A Mol állítólag olaszországi üzemanyagtöltő állomásai egy részét is átengedi az Eninek.

Az Eni a cseh újság szerint már hosszabb ideje mérlegelte, hogy kivonul Csehországból. Az Agip benzinkutak veszteségesek és nem sokat hoz a Ceská Rafinérská olajfinomítóban lévő egyharmados tulajdonrésze sem. A többségi tulajdonos a lengyel PKN Orlen, amely a lap szerint szintén szerette volna megszerezni az Agip-kutakat, ami tovább erősíthetné a cseh piacon betöltött szerepét. A PKN Orlen tulajdonában van ugyanis a cseh Unipetrolon keresztül a Benzina üzemanyagtöltő állomások hálózata is.

Csehországban 2013 végén összesen több mint 3700 üzemanyagtöltő állomás működött.

 

 

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.