Noha látszólag az áruházi nagybevásárlásoknak sem szerves része ma már, hogy az ömlesztve kínált DVD-filmek közt turkálva legyen meg az esti film, az nem igaz, hogy a digitális videodiszk-korszaknak vége volna. Máshogy, mint eddig, de ezt célozza egy új, független kiadókat ernyő alá terelő filmáruház.
Lassan tíz éve már, hogy Magyarországon válságba került a DVD-piac. Az egész úgy kezdődött, hogy a magazinok és az egyre csak szaporodó kis filmkereskedő cégek teleszórták a piacot az akkor rendkívül alacsony árnak számító 2-3 ezer forintos korongokkal. A budget kategóriában óriási példányszámmal megjelenő kiadványok, noha sokszor az igénytelenség határát is átlépő kivitelben kelültek a piacra, a feje tetejére állították a piacot. A felfordulást csak fokozta, hogy a nagy filmgyártók DVD-forgalmazó cégei nem reagáltak időben (illetve: idővel egyszerűen kivonultak Magyarországról), és nem nagyon hagytak hátra semmit. A budget ár dugóhúzóba került, és az ezer forintból 800, végül 500 forint lett, és néhány éve az egész piac végképp búcsút intett az egykori csillogásnak és pezsgésnek.
Tíz éve a tipikus DVD-tulajdonosnak volt legalább száz filmje, melyből hatvanat nagyáruházakban, negyvenet a neten vásárolt. Ma a tipikus DVD-tulajdonosnak több száz DVD-je porosodik dobozban, sarokban, polcon, és a tulajdonos, ha becsben is tart közülük valamit, akkor az egy-egy különleges, egyedi kivitelezésű vagy nehezen hozzáférhető "kiszerelés" csupán. Vagy olyan, egyébként a tévében is rendre ismételt sorozat, mint a Jóbarátok vagy a 24. A legtöbb nagy (és szinte minden kis) filmkereskedő cég vagy megszűnt, vagy alaposan átalakult. Már rég nincs az online kereskedőknél az új filmek megjelenése előtt szerverizzasztó kattintáscunami. És bár továbbra is működik az Xpress és a dvdpiac.hu is; a kínálatban II. János Pál prédikációit és Öveges professzor összegyűjtött kísérleteit többen rakják a kosárba, mint a Kill Billt, vagy a Harry Potter összest.
Mindehhez persze az internetes filmnézés terjedése és a tematikus tévécsatornák, illetve online videotékák is hozzáteszik a magukét.
Kárpáti Gábor szerint – aki a Fantasy Film vezetőjeként többek közt a Poirot és Miss Marple történetek igényes csomagolásáért és tálalásáért is felelős volt – a DVD még egyáltalán nem halott. "A jó filmeket most is jól el lehet adni" – mondta annak kapcsán, hogy a piaci lángolását követő hanyatlásra válaszul április elején egy új filmkereskedő áruházat nyitott. A Despot.hu az ügyvezető tulajdonos elmondása szerint azzal próbál meg újra mozgást vinni a piacba, hogy egy kézből árulja a teljes hazai független kiadós DVD és bluray kínálatot. Az ötletet az adta, hogy a kis kiadók hasztalan ülnek a meglévő készleteiken, de egy helyből kínálva a teljes repertoárt, nagyobb esély van az eladásra is. A Despot kiinduló pont akar lenni a korongos filmeket vásárlók számára, és ennek érdekében számos plusz, a szokásos kereskedelmi információkon túli tájékoztatást, szolgáltatást is bevállalnak.
"Ami a piacon valóban visszaesett, az a budget kategóriás filmekre korlátozható. A jó filmeket, mint a mozikban jól teljesítő mozikat, a fimtörténelmileg hangsúlyos, érdekes filmeket, illetve a kultuszt teremtő alkotásokat ma már magasabb áron is el lehet adni, persze jóval kisebb példányszámban, mint korábban" – magyarázta Kárpáti Gábor. Az április elején startolt webáruházban lényegében az összes hazai, független moziforgalmazó filmjei megtalálhatók. A kínálat jelenleg mintegy ezer filmcímet jelent, de ezek mind raktáron vannak, így azonnal szállíthatóak. Naponta átlagosan 40-50 címmel bővül a kínálati lista, a cél az, hogy minden elérhető, illetve igény esetén gyorsan beszerezhető legyen.
Az utóbbi időben nagyon jól mentek a skandináv krimik és drámák (mint a Fejvadászok, a Vadászat), de jól eladhatónak bizonyult a Spartacus: Vér és homok széria is, utóbbi ráadásul a DVD és a bluray szegmensben is jól teljesített.