Decemberben már vizsgálódott a lezúzásra kijelölt biogazdaság ügyében az alapvető jogok biztosa. A vidékfejlesztési miniszter megnyugtató választ adott neki, de azóta sem történt semmi, erre most beszántották a zöld vetést.
Az alapvető jogok biztosa és helyettese a sajtóból értesült arról, hogy Kishantoson, az eddigi biogazdaság földjein az állami földbérlet-pályázaton nyertes új gazdák beszántották a zöld vetést – írta hétfőn közleményben Székely László, az alapvető jogok biztosának hivatala.
Mint felidézte, egy tavaly decemberi vizsgálat megállapította, hogy a biogazdálkodás eredményeként évtizedek alatt kialakult környezeti érték méltó az alkotmányos védelemre. Az állami tulajdonban lévő termőföldek haszonbérbe adásával kapcsolatos törvényeknek biztosítaniuk kell az Alaptörvényben foglalt, a nemzet közös örökségével kapcsolatos követelmények maradéktalan érvényesítését, a biogazdálkodás eredményeként létrejövő környezeti értékek figyelembe vételét – idézte fel a közlemény.
A biztos és helyettese ezért még akkor felhívta Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztert, hogy tegye meg az értékek megóvását biztosító intézkedéseket. A miniszter megnyugtató választ adott februárban, mondván, intézkedett a Székelyék által javasolt szempontok figyelembevételéről, a hiányosságok pótlásáról. Fazekas ígéretet tett arra is, hogy létrehozza a szakmai és civil szervezetek bevonásával azt a szakmai fórumot, amely kidolgozza az alkotmányos védelemhez szükséges stratégiát és intézkedési tervet, és kérte az ombudsmani hivatalt a bizottság munkájában való részvételre. Az alapvető jogok biztosa erre a feladatra ki is választotta környezetvédelmi helyettesét, Szabó Marcelt.
Ehhez képest a bizottság a mai napig nem alakult meg – derült ki Székely László hivatalának közleményéből. Mint írták: a biztoshelyettes aggályosnak tartja, hogy a bizottság nem alakult meg, és nem tudható az sem, hogy a miniszter milyen intézkedéseket tett annak érdekében, hogy a Kishantoson kialakult környezeti értékeket megőrizze.
A kishantosi esettel kapcsolatban Szabó Marcel a sajnálatát fejezte ki, és hangsúlyozta, hogy a több évtizedes biogazdálkodás létrehozta környezeti értékek védelme az Alaptörvény alapján mindenki kötelessége.
Mint arról beszámoltunk, szombaton megindult a kishantosi földek elfoglalása, ennek során a gépekkel beszántották a sarjadó vetést is. Ács Sándorné, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Kft. ügyvezetője szerint több mint 140 millió forint értékű az a bionövényállomány, amelyet beszántanak.
Az Ángyán József által is támogatott biogazdálkodóktól tavaly ősszel vették el az állami földeket, mert a földbérlet-pályázatokon vesztettek. Az ügyben hűtlen kezelés miatt feljelentést tett a Greenpeace Magyarország, Kishantos védelmében több tucat civil szervezet is felszólalt.