2014. április. 02. 19:22 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 02. 19:22 Vállalkozás

Még többet kaszál idén az állam a Molból

A Mol igazgatósága 60 milliárd forint osztalék kifizetésére tesz javaslatot a 2013-as üzleti évre vonatkozóan az április 24-i rendes éves közgyűlésen - derül ki a Budapesti Értéktőzsde honlapján szerdán közzétett dokumentumokból. A társaság egyik legnagyobb tulajdonosa az állam, amely így szép kis summához jut idén az osztalékból.

Hatvanmilliárdos, becslések szerint részvényenkénti 591 forintos osztalékot fizetne idén a Mol, ami jelentős növekedés az előző évi osztalékfizetéshez képest, amikor 46 milliárd forintot, részvényenként 462 forintot fizettek. A megemelt osztalék egyik legnagyobb haszonélvezője a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) lehet, amely 24,7 százalékos részesedéssel rendelkezik a Molban.

A társaság közleménye szerint ez abból származik, hogy a Mol egyes leányvállalatainak értékesítéséből származó nyereség 25 százalékát, azaz 13 milliárd forintot egyszeri osztalék formájában visszajuttatja a részvényeseknek.

Az igazgatóság a Mol-csoport nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készített konszolidált éves beszámolóját és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést 4641 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 21 milliárd forint anyavállalati részvényesekre jutó eredménnyel, a magyar számviteli törvény szerint elkészített éves beszámolóját és az arra vonatkozó könyvvizsgálói jelentést pedig 3059 milliárd forint mérlegfőösszeggel, valamint 78 milliárd forint mérleg szerinti veszteséggel és 46 milliárd forint lekötött tartalékkal javasolja elfogadni. 

A Mol-csoport 2012-ben az IFRS alapján készített konszolidált éves beszámolóját 4766 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 152 milliárd forint anyavállalati részvényesekre jutó eredménnyel, a magyar számviteli törvény szerint elkészített éves beszámolót pedig 3033 milliárd forint mérlegfőösszeggel, 55 milliárd forint mérleg szerinti eredménnyel, illetve 98 milliárd forint lekötött tartalékkal fogadták el a részvényesek. 

A Mol igazgatósága azt javasolja a társaság közgyűlésének, hogy hosszabbítsa meg Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatójának lejáró igazgatósági tagságát. Csányi Sándor, a Mol igazgatóságának tagja 2000. október 20-tól, alelnöke 2001-től, ugyancsak elnöke az igazgatóság társaságirányítási és javadalmazási bizottságának. 

A testület ugyancsak javasolja Anwar al-Kharusi, az Oman Oil Company vezető tisztségviselőjének igazgatósági taggá választását, miután Mulham Al-Jarf jelezte, hogy igazgatósági tisztségéről április 29-i hatállyal lemond. Az előterjesztés szerint az igazgatóság tagjává választhatja a közgyűlés Anthony Radevet, a McKinsey & Company volt igazgatóját is.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.