Vállalkozás hvg.hu 2014. március. 29. 18:34

A vállalkozó, aki feltalálta a kőbaltát

Izgalmas infografika az emberi történelem rejtett alakítóiról, a vállalkozókról.

A mai kor hőse a startup vállalkozó, aki értéket és pénzt teremt a semmiből. Ám ez nem volt mindig így. Egy amerikai üzleti blog remek grafikát készített arról, hogy a történelem különböző korszakaiban kik voltak a menő vállalkozók, és ők nagyjából mennyi, pénzben kifejezhető értéket adtak akkor a világnak. Természetesen az infografika nem tekinthető tudományos történelem értelmezésnek, a blog egyéni véleményt tükröz.

A képen az látható, hogy a történelem hősei mikor, mennyi értéket termeltek dollárban kifejezve. Az emberi történelem hajnalán még a vadász volt a kulcsfigura, aki rájött arra, hogy sokkal jövedelmezőbb más emberek javait elrabolni, mint vadászni-gyűjtögetni. Aztán jött a paraszt, aki szerint a termelés sokkal kifizetődőbb, mint a vadászat, majd a katona, aki szerint a király nevében leigázni a vadászt és a parasztot az igazi üzlet.

A blog szerint, az áttörés 1200 körül történt, amikor színre lépett a mesterember, aki teljesen máshogy gondolkodott, mint elődei. Ő úgy vélte, hogy ha modern termelőeszközöket, például vasfegyvert készít, és egy nagyvárosba költözik, akkor egyrészt jól megél belőle, másrészt olyan eszközt ad a városiak kezébe, amivel azok hatékonyan meg tudják magukat védeni a rablóhordáktól.

1500 körül köszöntött be a felfedezők kora, amely szerint a fosztogatás idegen tájakon a tuti üzlet. Ők részben kereskedők voltak, akik magánhasznukat királyi zászló alatt keresték. Ezt a módszert fejlesztette tovább a hivatásos kereskedő, aki arra specializálta magát, hogy extraprofittal adja el a rablott holmit, illetve tartós kereskedelmi útvonalakat építsen ki messzi tájak között. Startup nyelven ezt ma úgy mondanánk, hogy tudásukat a megosztott gazdaságra építették.

Az 1700-s évek hőse már a feltaláló volt, aki úgy vélte, hogy a gépek fogják megoldani a világ problémáit, mert azok gyorsabban és nagyobb mennyiségben állítanak elő javakat, mint az emberek. Az ipari forradalmat az ő találmányaiknak köszönhetjük, ám ennek gyümölcsét már a klasszikus vállalkozó, az ipar gyermeke aratta le. Ezek a vállalkozók, akik saját vagyonukat fektették egy-egy találmányba, és így lettek gazdagok, már érezhetően megdobták a világ GDP-jét. A blog szerint az ipari forradalom gyermekei 1 trillió dollárnyi értéket állítottak elő 1780-1900 között.

A következő korunk hőse az olajban utazó vállalkozó, aki 1900-tól került a középpontba. Mintapéldája a texasi bunkó, aki azt olvasta az újságban, hogy a fekete arany az új szövőgép, ezért gyorsan rárepült az indiánok földjére, hogy olajkutakat építsen, amiből benzint állít elő az automobiloknak. Őt követte az 1930-as évek kulcsfigurája, a vállalatigazgató, aki szerint a nagy gyárakat még nagyobb gazdasági társaságokba kell beszervezni az egész világon, a még nagyobb profit reményében. 1960-ban lépett színre a pénzügyi befektető, aki szerint jó ötlet nagyvállalatokat olcsón megvenni, majd részenként drágán eladni. Ezek az emberek összesen 8 trillió dollárral járultak hozzá a világ GDP-jéhez a hetvenes évekre.

És végre elérkeztünk a mai korhoz, amelynek hőse ki más lehetne, mint a startupper. Egy igazi stratupos úgy véli, írja a blog, hogy egy nagyvállalat az ciki, mert a vállalatvezetők csak a profitra gondolnak. Ezért ő inkább az okos és hasznos dolgok létrehozásában hisz, amelyek gyorsabban alakítják át, javítják az emberek mindennapi életét, mint a nagyvállalatok. A blog szerint az internetes vállalkozások a termékeikkel, alkalmazásaikkal olyan módon állítanak elő értéket, amely jelenleg a legnagyobb befolyást gyakorolja az életünkre, így a történelem menetére is. Gondoljunk például arra, hogy „arab tavasz” néven emlegetett észak-afrikai és közel-keleti forradalmakat a diákok részben a Twitteren, Facebookon szervezték.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.