Vállalkozás hvg.hu 2014. március. 27. 14:55

Jegeli a bíróság a Takarékbank eladását

A Fővárosi Törvényszék megakasztotta a Takarékbank állami részesedésének eladását. A részvények átruházását megtiltó végzés abban az eljárásban született, amelyben az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség beperelte a magyar államot, hogy térítse meg a jogalkotással okozott kárt. A bíró azért tiltotta meg a részvények átruházását, hogy érdemi tárgyalásra kerülhessen sor, illetve az ne húzódjon el.

A Fővárosi Törvényszék megtiltotta a Magyar Posta birtokában levő takarékbanki részvények átruházását. Ezzel a bíróság lényegében megakasztotta a Takarékbank állami részesedésének eladását. A részvények átruházását megtiltó végzés abban az eljárásban született, amelyben az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség beperelte a magyar államot, hogy térítse meg a jogalkotással okozott kárt. A részvények átruházásának tiltásáról először a NOL.hu adott hírt.

Emellett azt is kérték, hogy a Magyar Posta a Takarékbankban szerzett részvényeit adja vissza, mert megsértette a takarékok jegyzési elsőbbségét, és tiltsák el a Magyar Postát a részvények további értékesítésétől. Az átruházást megtiltó bíró a végzésben azt írta, a magyar állam még nem jelentette be, hogy a részvények átruházása megtörtént volna, így az nyilván nem történ meg ez idáig. A bíró azért tiltotta meg a részvények átruházását, hogy érdemi tárgyalásra kerülhessen sor, illetve az ne húzódjon el.

Része volt az eladott pakettnek

A Magyar Posta tavaly nyáron szerzett részesedést a Takarékbankban úgy, hogy a takarékszövetkezetek integrációjáról szóló július elején elfogadott törvény előírta, hogy az állami cég mintegy 600 millió forint összeggel emeljen tőkét a bankban. A tőkeemelésért cserébe a Magyar Posta megkapta a Takarékbank törzsrészvényeinek 19,31 százalékát.

Az eladást egyelőre jegelik
Túry Gergely

A részvénycsomag része annak az 54,85 százalékos pakettnek, amit a kormány eladásra kínált, és március 10-én alá is írták az adásvételi szerződést az FHB Jelzálogbank Nyrt. érdekeltségébe került Magyar Takarék Zrt.-vel, amely a részvénypakettért induló egyetlen versenyző volt (miután a kormányzat és a neki segédkező volt FHB-s szakemberek úgy alakították a pályázat szabályait, hogy más versenyző ésszerűen nem is pályázhatott volna).

Üdvözlik a döntést

A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a Magyar Posta Közös Értékesítési Bizottsága (KÉB) közleményt adott ki az üggyel kapcsolatban. Azt írták, közös érdek a Takarékbank-részvények vitatott státuszának mihamarabbi rendezése, ezért üdvözölték, hogy a Fővárosi Törvényszék még az adásvételi szerződés zárási időpontja előtt megnyugtatóan rendezi az  értékpapírok vitatott státuszát.

A KÉB kitért arra, hogy a  Fővárosi Törvényszék nem vizsgálta és ezért nem is kérdőjelezi meg a 2014. március 10-én a Magyar Posta Zrt., valamint az MFB Zrt. részvételével megkötött részvényadásvételi-jogügylet jogszerűségét és érvényességét. Azt is hangsúlyozzák, hogy a Fővárosi Törvényszék előtt folyó pernek nem tárgya a részvényadásvételi-jogügylet jogszerűségének és érvényességének megállapítása.

Reménykedhetnek a takarékok?

A végzés első fokon végrehajtható, így április 18-ig, a következő tárgyalási napig már nem történhet meg a Magyar Posta részvényeinek átruházása.

A bíró döntése alapján az OTSZ megalapozottan támadta az államot a tavaly nyáron elfogadott és végrehajtott törvény miatt. A takarékszövetkezeti szövetség minden alkalommal azt mondta, hogy bár jogtalannak tartja az integrációs törvény intézkedéseit, jogkövető magatartást tanúsít, de minden jogorvoslati lehetőséget megragad. Emiatt indult a bíróságon az állammal szemben a kártérítési per, emellett a takarékok alktományjogi panaszt is benyújtottak az Alkotmánybíróságra.

A döntésnek köszönhetően százezer takarékszövetkezeti tag reménykedhet a magyar igazságszolgáltatásban. Április 18-ig akár az Alkotmánybíróság is dönthet a beadványokról. Mint beszámoltunk, a testület még nem határozott egy bírói beadványról, amely az integrációs törvény több rendelkezésének megsemmisítését kérte, pedig már lejárt az alaptörvényben erre az eljárásra szabott 90 napos határidő.

Ha az Alkotmánybíróság elmegy a lehetőségei határáig, akár a teljes folyamatot visszafordíthatja, melynek során tavaly nyár óta a takarékszövetkezetek állami kontroll alá kerültek, a Takarékbankot pedig államosították.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.