Vállalkozás hvg.hu 2014. március. 22. 14:15

Így lett milliárdos három egyetemista a lakáskiadásból

2008-ban indították vállalkozásukat, amely a sharing economy-n, azaz a megosztott gazdaságon alapul. Tavaly a cég piaci értéke már 10 milliárd volt, vagyis ennyiért tudnák eladni a tulajdonosok, ha akarnák. Természetesen eszük ágában sincs eladni az aranytojást tojó tyúkot.

Mi az a sharing economy?
A sharing economy azt jelenti, hogy online kapcsolódunk ismeretlenekkel, hogy hatékonyabban jussunk hozzá termékekhez és szolgáltatásokhoz offline. A megosztásra, csereberére, kölcsönzésre, stb. épülő online közösség mindezt központi szereplő nélkül végzi.

Három amerikai fiatal San Franciscóban alapította meg az Airbnb nevű online közösségi piacteret 2008-ban. Az ötletük az volt, hogy összekötik a turistákat és a magánszálláshelyeket az egész világon.

Lényegében egy globális szállásfoglalási oldalt hoztak létre, amely a közösségi média sajátosságait vegyíti. A felhasználók személyes profillal vannak fent, így a lakástulajdonosok eldönthetik, hogy kinek adják ki az ingatlanukat.

Az Airbnb három pillérre épül:

1. Olcsó szobaárak – a vendégek spórolhatnak
2. A hagyományos szállodák nem kötik össze a vendéget a várossal és a helyi kultúrával
3. A lakáskiadók pénzt kereshetnek

Érdekesség, hogy a cég az indulás után fél évvel (a gazdasági világválság kitörésének pillanatában) majdnem csődbe ment, mert elfogyott a pénzük, és egy kockázati tőkés is visszautasította őket.

Tavaly a cég piaci értéke már 10 milliárd volt, vagyis ennyiért tudnák eladni a tulajdonosok, ha akarnák. De ez egyelőre eszük ágában sincs.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.