Vállalkozás hvg.hu 2014. március. 18. 04:11

35 év alatt vagy, vállalkoznál, de nincs 3 milliód?

Hárommillió forintot kaphatnak azok az induló vállalkozások, amelyek leendő tulajdonosa 35 év alatti. Április 30-ig lehet regisztrálni a programra, utána több lépcsőben választják ki azokat a jelölteket, akik a képzés után pályázhatnak a 3 millióra.

A "Segítünk indítani!" nevű programra azok a 18-35 év közötti fiatalok pályázhatnak, akiknek még nincs vállalkozásuk, sem tulajdonrészük más cégben, és a Közép-magyarországi Régióban laknak. A legjobbak fejenként hárommillió forintos vissza nem térítendő támogatást kaphatnak vállalkozásuk előkészítésére, cégalapításra, engedélyek kiváltására, valamint eszközbeszerzésre és ingatlanbérlésre. A nyertesek képzést is kapnak, hogy miként kell vállalkozni, például üzleti tervet írni. A képzések előreláthatólag 2014 júniusától indulnak, egyidejűleg több helyszínen 20-25 fős csoportokban. A programban nagyobb hangsúly esik a képzésekre, mint a 3 millió forintra. Csak az pályázhat a 3 millió forintra, aki a kötelező és meghatározott képzéseken részt vett. Azt írják, hogy a vállalkozás indításához majd önerő is kell. A képzéseket az ezzel foglalkozó piaci vállalkozások fogják tartani, akiket a programból finanszíroznak.

A program keretösszege 7,85 milliárd forint, és a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból fogják finanszírozni. A Nemzeti Foglalkoztatási Alap egy állami pénzalap, amely az adófizetők pénzét kezeli egy meghatározott célra. Ez a cél a foglalkoztatás elősegítése, a munkanélküliség csökkentése, a képzési rendszer fejlesztése. Adóbevételek jelentik a fő forrását. Többek között minden hazai vállalkozás befizet a foglalkoztatási alapba a szociális hozzájárulási, valamint az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék egy kicsinyke szeletén keresztül. A Nemzeti Foglakoztatási Alap a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartozik, az alap hiánya a központi költségvetés szerint várhatóan 50 milliárd forint lesz idén.

A program gazdája a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány, a pályázatot is ők írták ki. Az MVA olyan közhasznú alapítvány, amely a hazai kis- és középvállalkozásoknak nyújt segítséget különböző módokon. 1990-ben alapították, a honlapjuk szerint ők független szervezet. Ők kezelik a többhetes csúszással elindult „Diplomamentő” programot is, amelynek lényege, hogy azok a 35 év alattiak, akik a nyelvvizsga hiánya miatt nem rendelkeznek diplomával, de már leállamvizsgáztak, és nincs hallgatói jogviszonyuk, 300 ezer forintot kaphatnak képzésre, nyelviskolai tanulásra. A Diplomamentőről a HVG hetilap azt írta korábban: félő, hogy a fő haszonélvezők inkább a hatalomközeli képzők lesznek, mint a támogatásra szoruló egykori hallgatók.