Vállalkozás hvg.hu 2014. március. 13. 10:50

Szabálytalanságokat talált az ÁSZ a Vígszínház és a Bárka működésében

Mindkét intézmény esetében főként a számviteli szabályok betartásánál, a leltározásnál és a bizonylati fegyelem területén tárt fel szabálytalanságokat a számvevőszéki ellenőrzés.

Két újabb gazdasági formában működő színházi társaság ellenőrzését zárta le az Állami Számvevőszék (ÁSZ) – közölte honlapján a szervezet.

A Fővárosi Önkormányzat többségi tulajdonában lévő Vígszínház és a Józsefvárosi Önkormányzat többségi tulajdonában lévő Bárka Színház esetében is a társaságok 2008 és 2012 közötti vagyongazdálkodását és közfeladat-ellátását értékelték a számvevők. Mindkét intézmény esetében főként a számviteli szabályok betartásánál, a leltározásnál és a bizonylati fegyelem területén tárt fel szabálytalanságokat az ellenőrzés, a Bárka Színháznál pedig belső szabályozási hiányosságokat is talált az ÁSZ.

A jelentések megállapításai szerint a tulajdonos önkormányzatok biztosították a közfeladat-ellátást, a szükséges vagyont a tulajdonukban lévő színház rendelkezésére bocsátották.
 
Az ÁSZ megállapította, hogy a Vígszínház Kiemelkedően Közhasznú Nonprofit Kft. közszolgáltatási szerződésben meghatározott feladatait teljesítette, likviditása biztosított volt az ellenőrzött időszakban. A számviteli elszámolásnál többször megsértették az időbeli elhatárolásra, valamint a bizonylati fegyelemre vonatkozó előírásokat. Az ellenőrzés feltárta, hogy a Vígszínház Önköltség-számítási Szabályzata nem tért ki a társulat bérének és járulékainak legalább a produkció színreviteléig történő felosztási módjára.
 
A Bárka Színház Nonprofit Kft. 2009-et kivéve minden évben negatív mérleg szerinti eredménnyel zárt. A számviteli törvényben foglaltakat az elszámolások során nem tartották be teljes körűen és több területen megsértették a leltározási és selejtezési szabályzat előírásait is. Az ellenőrzés rávilágított, hogy a Bárka Színház 2008–2012 között nem rendelkezett jóváhagyott SZMSZ-szel, szabályzatait nem aktualizálta, a munkaviszony létesítését, megszüntetését, a munkakörök átadás-átvételét nem szabályozta, számlarendet sem készített.
 
Az ÁSZ a Vígszínház kapcsán a főpolgármester és a budapesti főjegyző, valamint mindkét színházi társaság vezetője részére fogalmazott meg javaslatokat a feltárt szabálytalanságok kijavítása érdekében. 

Az ÁSZ közfeladat-ellátásának ellenőrzése keretében eddig kilenc budapesti színházat ellenőrzött. További két budapesti és négy vidéki színházi társaság ellenőrzése még tart.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.