Vállalkozás hvg.hu 2014. március. 06. 08:50

Több magyar cégnek is betesz az ukrán válság

Nem állt le az üzlet Ukrajnában, de lelassultak a folyamatok, a fuvarozók különösen nehéz helyzetben vannak. A legnagyobb kárt Oroszország bezárkózása okozná a magyar cégeknek – írja a Figyelő.

Az ukrán-orosz krízis több magyar tőzsdei cégre is közvetlenül hat. A Richter árbevételének mintegy 30 százaléka származik Oroszországból, és körülbelül 7 százaléka Ukrajnából – mondta a Figyelőnek Kuti Ákos, az Equilor elemzője. Szerinte a rubel intenzív gyengülése már korábban is problémát okozott a társaságnak, mert a cég az orosz piacon a dollárról áttért a rubel elszámolásra.

Az OTP ukrán bankja 660 milliárd forintnyi hitelt görget maga előtt, ennek 60 százaléka ukrán szempontból devizahitel, elsősorban dollár alapú. Ha a dollárral szemben gyengül a hrivnya, akkor romolhat az adósok visszafizetési képessége.

A hőszigetelőanyag-gyártó és -forgalmazó Masterplastnak rosszkor jött az ukrán válság, de még mindig jobbkor, mint ha pár hónappal később kezdődött volna a felfordulás. A társaság ugyanis nagyjából elkészült azzal a lembergi gyárral, amelyre a korábbi tőkeemelésének jelentős részét költötte, de még nem vette fel az embereket, és nem kezdte el a termelést – írja a lap.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.