Vállalkozás hvg.hu 2014. január. 20. 13:11

Önellátásra rendezkedik be a Lego

Befordult a célegyenesbe az a 60 milliárd forintos beruházás, melynek részeként a nyíregyházi gyár saját maga állíthatja elő a termeléséhez és az üzemi működéshez szükséges összes hő-, és villamos energiát.

A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (a továbbiakban: energiahivatal) december végén határozatot adott ki arról, hogy a nyíregyházi Lego Manufacturing Kft. gázmotoros kiserőművet állíthat üzembe. Az összevont engedély lényege, hogy egy több mint 300 terajoule éves energiateljesítményű kiserőművet helyez üzembe a gyár. „Ez az engedély a 2012 végén kezdődött beruházás „i”-jén a pont” – mondta kérdésünkre Glavatity Gábor, a projekt vezetője.

A több mint 7,5 megawattos, nem saját üzemanyaggal működő, kapcsolt hő-, és villamos energia termelésre képes hármas rendszer a bekapcsolását követően lényegében megtermeli majd a nyíregyházi gyár energiaszükségletének (a gyártáshoz szükséges meleg és hideg hő, illetve áram) zömét.  A teljes gyárberuházás 200 millió euróba kerül a Legónak, az ennek mintegy 10 százaléka a mostani energetikai célú beruházás (ami kiterjed az erőműre, az ahhoz kapcsolódó infrastruktúrára, épületre, stb.). Az átszámítva így mintegy 6 milliárd forintos energetikai beruházás költségeinek a harmadát a tényleges energiatermelő egységek (a gázmotorok, a füstgáz-átalakító berendezések, illetve áramtermelő generátorok stb.) teszik ki.

A Legónál nem csak a késztermék érdemel figyelmet
AFP / Toshifumi Kitamura

Glavatity Gábor úgy látja: a magyarországi Legónál már a gyárnak a létesítésekor megfogalmazódott az a tulajdonosi elvárás, hogy a termelés a lehető legkisebb környezeti lábnyomot hagyja maga után. "Ennek része az is, hogy a gyártáshoz felhasznált villamos energiát ezentúl nem a kerítésen kívülről, hanem azon belülről szerezzük be, termeljük meg. A hármas rendszer a gázból hideg és meleg energiát, valamint villamos energiát is ad, így a fröccsentéses technológián alapuló termelésünket képes akár teljes körűen kiszolgálni" – mondta a projektvezető.

Az önellátásra berendezkedő gyárban úgy gondolják, hogy a fenntartható fejlődésnek az is része, hogy eztán nem lesz áramtranszfer, nem terheli őket szállítási költség, így az előállított saját áram nemcsak olcsóbb, de környezetkímélőbb megoldás is lesz. Eddig az MVM-től vásárolták az áramot, és bár ez az opció ezután is megmarad, a nem saját előállítású energiát tartalékként állítják a háttérbe. A kiserőmű nem táplál majd vissza a magyar villamos hálózatra, mert a beruházást eleve a Lego folyamatos munkamenetéhez és energiafogyasztási igényeihez méretezték.

Az Energiahivatal 2029 év végéig szóló engedélyében ugyan az szerepel, hogy a 2012-ben elkezdett beruházás üzembe helyezésének időpontja 2014. március 1., de Glavatity Gábor szerint inkább az valószínű, hogy a rendszer tényleges bekapcsolására "valamikor a hónap végén kerülhet majd sor".

Az új technológia új szakembereket is igényel: a nyíregyházi üzem dolgozói létszáma kifejezetten az energetikai rendszerhez igazítottan tíz fővel bővül, zömük erőmű-technológus.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.