Az alanyi adómentesség azt jelenti, hogy évi 6 millió forint nettó árbevételig választhatjuk azt, hogy nem jelentkezünk be az áfa hatálya alá. Akkor nem érdemes áfásnak lenni, ha nem lesz sok elszámolható költségünk. Vagy akkor, ha vevőink magánszemélyek. Nekik ugyanis nincs lehetőségük az áfa visszaigénylésére, ugyanakkor vállakozásunk csak áfás számlát állíthat ki nekik.
Az alanyi adómentes vállalkozásnak – fő szabály szerint – nem kell áfát felszámítania és fizetnie. Sőt még áfabevallást sem kell benyújtania. A katát választóknak érdemes megfontolni az alanyi mentességet is, hiszen így minimálisra csökken az adminisztráció: mindössze egyetlen nyilatkozatot vagy bevallást kell majd benyújtani 2014. február 25-én.
Ami még lényeges, és sokan félreértik: ha valaki az áfa hatálya alá tartozik, teljesen mindegy, kinek ad el, mindenképpen fel kell számítsa az áfát, ha alanyi áfamentes a vevő, akkor is.
A tárgyi adómentesség azt jelenti, hogy vannak olyan tevékenységek, amelyek teljes egészében áfamentesek, függetlenül attól, hogy éves szinten mekkora a bevétel.
Mikor legyünk áfások?
Erre csak a várható költségek ismeretében, illetve annak tudatában lehet pontos választ adni, hogy kik lesznek a vevőink: magánszemélyek, vagy inkább cégek, vállalkozások? Ha várhatóan nem sok elszámolható, illetve olyan elszámolható költségünk lesz, aminek az áfája visszaigényelhető, akkor valószínűleg nem érdemes áfa alá bejelentkeznünk. Akkor sem, ha vevőink nagyobb része várhatóan magánszemély lesz. Nekik ugyanis nincs lehetőségük az áfa visszaigénylésére, ugyanakkor áfa alanyként csak áfát is tartalmazó számlát állíthatunk ki nekik.