Vállalkozás Ember Zoltán 2014. január. 08. 12:10

Munkanélküliekből sikeres vállalkozók – méhész, tetőfedő, informatikus

A Békés Megyei Munkaügyi Központ 18 munkanélkülit képzett át vállalkozóvá egy két éves uniós program keretében. Van köztük méhész, esküvői ruhakölcsönző, informatikus, tetőfedő. Ők ma is vállalkoznak, családjukat ebből tartják el. Bár pénzt is kaptak a központtól a rendes álláskeresési támogatás keretein belül, legfontosabbnak a vállalkozói ismeretek, a fenntartható tudás elsajátítását értékelték, amivel vállalkozóvá válhattak.

„Az igazán nagy segítség a képzés volt, ahol megtanultuk, hogy személyre szabottan milyen cégformát válasszunk, és konkrétan hogyan indítsuk el a vállalkozást” – mondta a méhkeréki Hergyán Erzsébet Mónika, aki gyes mellett kezdett női ruhákat varrni méretre, majd ebből nőtt ki esküvői ruhakölcsönző vállalkozása a program segítségével. E mellett konkrét segítséget kapott a munkaügyi központtól a különféle kiállításokon való megjelenéshez, ahol értékes üzleti és vásárlói kapcsolatokat tudott kialakítani. Mindez oda vezetett, hogy egy évvel ezelőtt elindította saját ruhakölcsönzőjét és varrodáját, ami ma is sikeresen működik.

Újvárosi Péter ács és tetőfedő azt emelte ki, hogy a program keretein belül élesben kipróbálhatták az ötletüket, és megmutatták nekik egy-egy vállalkozás árnyas oldalát is. „Így mindenki el tudta dönteni, hogy neki való-e az, amit kinézett magának. Én például korábban nem tudtam, hogy miért kell a könyvelő. Most viszont már nemcsak elméletben, de gyakorlatban is átlátom egy vállalkozás működtetését” – mondta. Szerinte az egyéni tanácsadás is nagyon hasznos volt. Neki főként az adminisztratív segítség jött be, hogy miként lehet még jobban csinálniuk a dolgokat.

A vállalkozáskeltetők
Eredetüket tekintve a vállalkozás-keltetők a nyolcvanas évek Franciaországába nyúlnak vissza. Ezek a hátrányos helyzetű rétegek önfoglalkoztatását segítik, például támogatják a saját gazdasági projekttel rendelkező álláskeresőket. A kezdő vállalkozó támogatásban részesül és az általa végzett tevékenységről, illetve a termék/ szolgáltatás értékesítéséről a keltető állít ki számlát és vállalja a jogi felelősséget. Amennyiben nem volt sikeres a tevékenység minden kötelezettség, anyagi tartozás és munkanélküli státuszának megváltozása nélkül hagyhatja el a vállalkozás-keltetőt.

A Békés Megyei Munkaügyi Központ „Vállalkozáskeltető” névre hallgató programja 2011-ben indult uniós forrásból. A munkaügyi központ – az országban egyedülálló módon – saját maga pályázott és nyerte el a 107 millió forintos uniós támogatást. A kétéves programra regisztrált békés megyei munkanélküliek jelentkezhettek, a felhívás 144 főt érdekelt. Közülük több körön keresztül 18 főt válogatott ki egy szakmai zsűri. Utóbbiak 35-45 évesek voltak, fele-fele arányban nők és férfiak. A projekt eredményeként a 18 fő mindegyike vállalkozóvá vált, közülük 4-en már alkalmazottakat is foglalkoztatnak.

A program keretében a résztvevők pénzbeli juttatást, képzést, egyéni tanácsadást kaptak a munkaügyi központtól. "Minden vállalkozó jelölt sikeresen pályázott a 6 havi minimálbérrel megegyező támogatásra, valamint öt jelölt nyújtotta be és részesült tőkejuttatásos támogatásban is, melynek összege 2 millió vissza nem térítendő támogatás, ami a vállalkozás tevékenységéhez szükséges beruházásra fordítható. A varrónő automata hímző gépet, a méhész további méh családokat, méh kaptárokat és mézpergetőt, az őstermelő mezőgazdasági képeket szerzett be" – mondta lapunknak Erdősné Majoros Orsolya, a Békés Megyei Munkaügyi Központ projektvezetője.

Az igazi segítség a résztvevőknek azonban a képzés volt, a vállalkozói ismeretek elsajátítása, illetve az, hogy élesben kipróbálhatták magukat és vállalkozói tevékenységüket kockázat nélkül. A keltetőben töltött időszakban a képzés ideje alatt keresetpótló juttatásban is részesültek a résztvevők, melynek összege nettó 42 ezer forint volt, valamint a vállalkozási tevékenységből származó bevételre is szert tehettek egyszerűsített foglalkoztatás keretében.

A munkaügyi központ projektje olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy 2013-ban elnyerték vele az „Európai Vállalkozások Ösztönzéséért” járó uniós díjat is. A projektnek folytatása is van TÁMOP 1.4.5 pályázat keretében, amit tavaly indítottak, immáron bővebb létszámban, 2x18 főnek kínálnak lehetőséget, hogy vállalkozóvá váljanak.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?