2013. december. 11. 12:09 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. december. 11. 12:05 Vállalkozás

Már napenergiába is fektethet a Sparnál

A Spar vásárlói az áruházak tetejére szerelt naperőművekbe is fektethetik megtakarításaikat. A 25 éves futamidő alatt az áruházlánc évi 5,1 százalékos hozamot ígér vásárlási utalványban.

Újfajta együttműködési modellt dolgozott ki Bécs energetikai holdingja, a Wien Energie valamint a Spar kereskedelmi lánc: az energetikai vállalat naperőműveket telepít az áruházak tetejére, amibe a vásárlók is beruházhatnak – írja a Franchiseportal. Az ügyfelek a befizetéseikért cserébe vásárlási utalványokat kapnak évi 60 euró értékben.

Az akcióban ausztriai lakcímmel rendelkező magánszemélyek vehetnek részt, akik 950 euróért juthatnak egy utalvány-paketthez. Egy személy legfeljebb 5 pakettet vásárolhat, a befizetők pakettenként évi 60 euró értékű vásárlási utalványt kapnak 25 éven át. Ez nemcsak évi 5,1 százalékos hozamot jelent, de egyben a tőke egy részének törlesztése is. A fennmaradó 400 eurót a futamidő lejártával utalványokban vagy készpénzben kapják vissza az ügyfelek.
 
A Spar eddig mintegy egymillió eurót fektetett megújuló energiaforrásokba és Ausztria-szerte tizenegy naperőművel rendelkezik, de szeretnék bővíteni a számukat.

Az első közösségi naperőmű 2012-ben épült fel.  A Wien Energy még márciusban hirdette meg az akcióját, miszerint külsősök napelemeket vásárolhattak az épülő erőműből. Egy napelem ára 950 euró volt, amiből legfeljebb tízet vehetett egy vásárló. A legkisebb összeg 475 euró volt, amivel be lehetett szállni a bizniszbe. A befektetők a következő években 3,1 százalékos hozamra számíthatnak, mivel a társaság visszabérli tőlük a napelemeket, szavatosságuk lejártakor, 25 év múlva pedig felvásárolják. Az akció nem várt sikert hozott. A helyiek mintegy 26 óra leforgása alatt elkapkodták a részvényeket.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.