2013. november. 20. 11:55 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 20. 11:52 Vállalkozás

Biomasszára cserélik a földgázt a tatabányai erőműben

Egy majdnem ötmilliárd forintos fejlesztési program indul a tatabányai fűtőerőműben. 2015 végére földgáz helyett biomassza tüzelésével biztosítanák a fűtést és a melegvizet a város 23 ezer lakásában illetve intézményeiben – jelentették be szerdán.

Két meglévő kazánt átállítanak faaprítékos tüzelésre, valamint egy új, szintén aprítékkal működő kisebb kazánt építenek a nyári melegvíz-igény kiszolgálására.

A beruházáshoz két pályázaton összesen másfél milliárd forintot meghaladó összegű támogatást nyert el a társaság.

Maszlavér István, a fűtőerőmű ügyvezetője azt mondta: eddig évente 60 millió köbmétert gázt tüzeltek el, a biomassza alapanyaggal szinte teljesen feloldható a gázfüggőség és ez várhatóan kihat a távhőszolgáltatás árára is.

Kamarás Zoltán, a másik ügyvezető tájékoztatása szerint a megújuló energiaforrással való tüzeléshez évente 150-170 ezer tonna faaprítékra lesz szükség, amelyet várhatóan a Vértesi Erdőgazdaságtól szereznek be. A társaság már kész tüzelőanyagot szállít az erőműbe és a közelben egy nagyobb tárolót is kialakítanak. A technológiai átállás az erőmű 100 fős létszámát 41 új munkahellyel bővíti.

A társaság szeptemberben jelentette be, hogy ország legnagyobb, tízezer köbméteres hőtárolóját építi meg egy meglévő olajtartály átalakításával. A felfűtött víz a nyári időszakban azt is lehetővé teszi, hogy péntek délután leállítsák és csak hétfő hajnalban indítsák újra a hőtermelést.

A hőtároló költsége majdnem 650 millió forint, ehhez a társaság 250 millió forint pályázati támogatást kapott. Az első ütemben a gázmotorok, később a gőzturbinák hőjét is a tárolóba vezetik, a teljes átadást 2014 szeptemberére tervezik.

Az erőművet 2004-ben széntüzelésről földgázüzemre állították át, ezzel a korábbi értékek töredékére csökkent a szennyezőanyagok kibocsátása.

A villamosenergia-termelés kapacitása majdnem 50 megawatt, távfűtésre évente 1 150 000 gigajoule hőenergiát adnak át az önkormányzati tulajdonú távhőszolgáltatónak.

A tatabányai fűtőerőművet 2010 elején 3,6 milliárd forintért vásárolták meg az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-től. A fűtőerőmű többségi, 51 százalékos tulajdona az önkormányzathoz került, míg az ELMIB Energetikai Zrt. 49 százalékos tulajdon mellett üzemelteti a száz főnek munkát adó társaságot.