2013. november. 13. 09:56 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 13. 09:55 Vállalkozás

Milliárdosok licitje: a GVH-val vizsgáltatnák a felvásárlást

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke szerint a Gazdasági Versenyhivatalnak érdemes lenne megvizsgálnia a KITE Zrt. tulajdonosváltását.

A Gazdasági Versenyhivatal állásfoglalását várja Győrffy Balázs, a NAK elnöke a KITE Zrt. tulajdonosváltásáról, hiszen a jelenleg ismert vételi ajánlatok közül bármelyik is valósul meg, az nagyon komoly kérdéseket vet fel versenyjogi szempontból - közölte a kamara.

Mindenképpen jó a magyar agrárgazdaság szereplőinek, ha van egy integrátor, amely a kicsiket egy bizonyos keretek között összefogja, ugyanakkor nagyon óvatosan kell bánni azzal, hogy ez mekkora gazdasági erőt és kiszolgáltatottságot jelent az egész ágazat számára - olvasható a dokumentumban. A közleményben a kamara elnöke hangsúlyozza, ha ő lenne a Gazdasági Versenyhivatal elnöke, akkor egészen biztosan alaposan körüljárná az ügyet.

A Népszabadság október végén írt arról, hogy lezárult az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági integrátor cég, a tavaly csaknem 200 milliárd forintos forgalmat bonyolító KITE Zrt.-ért folytatott harc.

A Bige László nagyvállalkozó tulajdonában lévő Péti Nitrogénművek Zrt. hosszas előkészítés után kívánta megszerezni a KITE többségét, ám az utolsó pillanatban Guba Sándor, az integrátor középvezetője elővásárlási jogára hivatkozva ráígért az ajánlatra. A nitrogénművek a részvények névértékének tízszeresét ígérte, Guba Sándor végül tizennyolcszorosát fizette ki a tulajdonosoknak.

Imre András, a KITE dél-dunántúli régióvezetőjének jogi képviselője korábban közölte, hogy Guba Sándor kifizette a KITE többségi részvénycsomagjának mintegy 14 milliárd forintos vételárát, lezárták a Stabilizáló Kft. és az Összehangoló Kft. üzletrészeinek átruházását, így Guba Sándor tulajdonába került a két, a KITE-ben összesen 36 százalékos részesedéssel rendelkező társaság. 

Minden érintettel lezárták a dolgozói részvénycsomag megvásárlásáról szóló megállapodásokat is. A pénzt átutalták, és így további 16 százalékos részvénypakett került a régióvezető kezébe. Ezzel a lépéssorozattal Guba Sándor lett a KITE 52 százalékos tulajdonosa.

A KITE eladósorban lévő további 29 százalékos csomagjával kapcsolatban Imre András elmondta, hogy folyamatosan írják alá a tulajdonosokkal a megállapodásokat, és ezt az ügyletet is lezárják legkésőbb a jövő hét elejére.

A kamara elnöke a sertésáfa csökkentésével kapcsolatban közölte, üdvözli a kormány döntését, és reméli, hogy a jövőben - amint azt a költségvetés lehetővé teszi - más ágazatokban is hasonló lépések történnek. A takarmány áfája ugyan 27 százalék maradt és ez átmeneti likviditási problémát okozhat a sertéstartóknál, de az áfa mérséklése kifehéríti az ágazatot, és érzékelhetően javul majd becsületesen gazdálkodók helyzete - tette hozzá Győrffy Balázs.

A kormánnyal kötött együttműködési megállapodás szerint januártól az agrárkamara egységes rendszerben fogja össze a tájékoztatást, a szaktanácsadást, illetve a gazdálkodók felkészültségének javítását szolgáló egyéb tevékenységeket és szolgáltatásokat.

Győrffy Balázs hozzátette, hogy a kamara meglévő tanácsadói hálózatára, valamint a falugazdász és a szaktanácsadói hálózat átvételével, arra támaszkodva az agrárgazdaság szereplőinek segítésére egységes gazdatámogató hálózatot alakít ki és működtet. A NEGTáR (Nemzeti Agrárgazdasági Kamarai Egységes Gazdatámogató Rendszer) a garancia arra, hogy a gazdálkodók minden problémájára megtalálja a megoldást a NAK. 

Az alapelv, hogy az egységes rendszer keretében a tagdíjat befizető kamarai tag, a kamarával történő kapcsolatfelvételt követően a NAK segítségével jut el a kérdések megválaszolására legalkalmasabb szervezeti egységhez, tehát tulajdonképpen fogja a kezüket - fűzte hozzá a kamara elnöke a közlemény szerint.

hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?