Magyar beszállítót választott a BMW
A németországi BMW autógyár közvetlen beszállítója lett a békéscsabai székhelyű, magyar tulajdonú Csaba Metál.
A békéscsabai családi vállalkozás a BMW legújabb prémium autójához gyárt alkatrészeket - jelentette be csütörtök délután Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Majoros Béla, a cég tulajdonosa.
Varga szerint a cég példaértékű innovációs megoldásokat fejlesztett ki, és a Csaba Metál bizonyítja, hogy a magyar gazdaság az olcsó tömeggyártáson túl képes magas hozzáadott értékű termékek fejlesztésére és előállítására. A vállalkozás 2012-ben 1,25 milliárd forintot fordított a vállalati innováció fejlesztésére, a költségek ötven százalékára nyert vissza nem térítendő támogatást a Gazdasági Operatív Program keretéből.
Elmondta, hogy a vállalkozások versenyképességet erősítő támogatása az állam és a vállalkozó részéről is előnyös, ösztönzi a céget a fejlesztésre és a foglalkoztatásbővítésre, az állam esetében a többlet a költségvetésben is jelentkezik. A társaság 2011-ben új gyártócsarnokot épített és nagyteljesítményű öntőgépeket vásárolt, a fejlesztésekkel az elmúlt két évben száz új munkahely jött létre - tette hozzá a miniszter.
Varga szerint a Csaba Metál és sok más hasonló, magyar tulajdonú, a globális értéklánc versenyben helytálló vállalkozás van Magyarországon, a kormány ezért kiemelt figyelmet fordít a kutatás-fejlesztés erősítésére és a magyar beszállítói kör támogatására.
A cél az, hogy a hazai vállalatok egyre nagyobb szerepet töltsenek be a multinacionális cégek beszállítói körében. A kis- és középvállalkozások (kkv-k) részesedése 18 százalék az exportból, sok kkv nem szándékozik exportra termelni, ezért őket a termelésben felhasznált import kiváltására célszerű ösztönözni.
Majoros Béla, a Csaba Metál tulajdonosa a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy húsz évvel ezelőtt, az indulás évében két ember dolgozott a vállalkozásban, jelenleg 660-an dolgoznak a társaságnál. A cég árbevétele 2012-ben nyolc milliárd forint volt, az idén várhatóan eléri a tízmilliárd forintot. Az előállított öntvények 80 százaléka kerül exportra.