2013. augusztus. 28. 10:53 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 28. 10:50 Vállalkozás

Akár aranybányák is lehetnek a lengyel palagázmezők

Reménykeltő hozamot ígérnek a lengyelországi palagázmezők – idézi a lengyel PAP hírügynökség a Rzeczpospolita napilap szerdai cikkét. A Lane Energy Poland, a ConocoPhillips leányvállalata napi 8 ezer köbméter, Európában eddig még nem tapasztalt magas palagázhozamot ért el az észak-lengyelországi Lebork közelében végzett kutató fúráson.

A Lane Energy júliusban kezdte meg a feltételezett palagázmező feltárását.

A napi 8 ezer köbméteres hozam még nem tekinthető kereskedelmileg kitermelhető mennyiségnek, de a legmagasabb érték, amit palagázmezőn kutatófúrással eddig Európában el tudtak érni. "Ez olajgeológiai szempontból nagyon jó hír Lengyelországnak és Európában egyaránt" – mondta Piotr Wozniak környezetvédelmi miniszterhelyettes, lengyel főgeológus. Hozzátette, hogy a bíztató eredmény más energiaipari vállalatokat is palagáz-kutatási tevékenységük fokozására ösztönözheti.

A PAP hírügynökség a Lane Energy Poland és a ConocoPhillips vállalatokat nem tudta elérni a Rzeczpospolita hírének kommentálására.

A PKN Orlen olajipari vállalat is várhatóan hamarosan közzéteszi a kelet-lengyelországi Syczyn térségében végzett kutató fúrásának eredményét, ami Piotr Wozniak szerint az ország egyik legígéretesebb mezőjének tűnik.

Lengyelország eddig több mint száz palagáz-kutatási engedélyt adott ki bel- és külföldi cégeknek, amelyek már 48 kutatófúrást hajtottak végre. Számos külföldi vállalat azonban, például az Exxon Mobil, a Marathon Oil és a Talisman Energya kereskedelmi kitermelés megkezdésének bürokratikus akadályaira hivatkozva kivonult az országból.

Lengyelország 768 milliárd köbméterre becsüli kitermelhető palagáz készleteit. Az ország évi 15 milliárd köbméter gázt importál Oroszországból.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.