A piac hozhat olcsóbb áramot a kkv-knak
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a jövőben külön vizsgálja majd, hogy az áramkereskedők milyen mértékben "adják tovább" az egyre alacsonyabb importárak kedvező hatását a kis- és középvállalkozói (kkv) körnek - írta a Napi Gazdaság kedden, Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter képviselői kérdésre adott válasza alapján.
A MEKH adatai szerint a Magyarországra érkező importáram ára 2010 és 2013 első öt hónapja között átlagosan mintegy 12 százalékkal csökkent, a legnagyobb mértékben, mintegy 24 százalékkal a horvát-magyar relációban esett a behozott villamos energiáért fizetendő összeg.
Ausztriából átlagosan 12,5, Ukrajnából 14,1, Romániából 23,6, Szerbiából pedig 3,4 százalékkal érkezett olcsóbban az áram Magyarországra az idei első öt hónapban, mint 2010-ben, a szlovák-magyar irány ára 4,4 százalékkal nőtt ugyanezen idő alatt - 2012 és 2013. január-május átlagának összehasonlításában azonban már kilowattóránként 2 filléres csökkenést regisztrált a MEKH.
Az idén január és május között a legnagyobb mennyiség, 2,9 millió megawattóra áram Szlovákiából érkezett, Ukrajnából 1,9, Szerbiából 1,85, Horvátországból pedig 1,5 millió, az öthavi mennyiség 9,73 millió megawattórát tett ki.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.