Az E.On komoly megfontolás tárgyává teszi, hogy egyes, leállásra ítélt gáztüzelésű erőműveit szétszereli, és másutt állítja fel. Vajon a Debreceni Kombinált Ciklusú Erőmű is kiköthet egy biztatóbb piaci perspektívával kecsegtető másik országban?
Július közepén jelentette be az E.On, hogy leállítani kényszerül a 430 megawatt beépített teljesítőképességű, kombinált ciklusú erőművet a Szlovákiában található Malzenice-ben. A modern, 58 százalékos hatásfokú erőmű, amelyet 400 millió eurós beruházás keretében 2008-ban kezdtek építeni, 2011 decemberében állt üzembe. A kezdeti várakozásokkal ellentétben azonban nem évente teljesített 5000 üzemórát, hanem összesen, a 2011 januárjában megkezdett kereskedelmi üzem két és fél éve alatt. Így nem meglepő, hogy felkerült arra a listára, amely az E.On-csoport leállításra ítélt, mintegy 30 gépegységét tartalmazza Európa-szerte, összesen 11 ezer megawatt mértékben – írja az Energiainfo.
Mint ismeretes, a magas földgázárak, és a megújuló energiák által leszorított nagykereskedelmi áramárak harapófogójában vergődő gáztüzelésű erőműveket a széntüzelés gyakorlatilag kiszorította az egyébként stagnáló európai piacon a kiosztási sorrendből. Ebben a helyzetben – a padlót fogott karbon kvótaárak mellett – legalább 5-6 évig nem is várható még nyereséges üzemelés. A Wall Street Journal értesülései szerint az E.On esetleg megpróbálja menteni a menthetőt, és mérlegeli egyes blokkok esetén a szétszerelés, átszállítás költségeit és kockázatait annak reményében, hogy dinamikusan fejlődő piacon hasznosíthatja a berendezéseket. Ilyen módon nem kizárt, hogy a Malzenice Erőmű Törökországban fog kikötni. Júniusban jelentette be az E.On Hungária, hogy Magyarországon is leállíthatja a debreceni és nyíregyházi erőműveket. Lehet, hogy rövidesen egy távoli országban ismét üzemelnek majd?