2013. július. 17. 11:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. július. 17. 15:24 Vállalkozás

Talicskával viszik a vállalkozások az ingyenmilliárdokat

Lassan teljes sebességre kapcsol a növekedési hitelprogram, amely jegybanki forrásokat oszt szét. Ebben a hónapban megindultak a kifizetések, a kérelmek beáramlása pedig nagyon felpörgött. A Napi Gazdaság helyzetjelentése.

Elvben féltávnál tart (június elejétől augusztus végéig fut) az MNB Zrt. növekedési hitelprogramja (nhp), ám jól látható, hogy rendkívül kemény másfél hónap áll még a bankok előtt. Még a június is a feltételek finomításával telt, igazából júliusban indult be a kérelmek banki befogadása – még akkor is, ha például a K&H Bank Zrt. és az OTP Bank Nyrt. már júniusban megkötötte első szerződését. A kifizetések csak e hónapban indultak meg, több banknál ezen a héten utalták az első részleteket – írja a Napi Gazdaság Online. Szakemberek szerint reális becslés lehet, hogy szektorszinten az egyes pénzintézeteknek tízezres nagyságrendben kell hitelkérelmeket elbírálniuk. Szakértők szerint a legnagyobb rohamra augusztus elejétől kell számítani.

Azzal kapcsolatban, hogy a lehetőségek között melyik hitelcél a legkelendőbb, a bankok meglehetősen eltérő véleményen vannak. Bár látható, hogy a kedvező forrás lehetősége sok vállalat fantáziáját megmozgatta, és most az eddig halogatott vagy csak részben végrehajtott fejlesztések megvalósítása is napirendre került, a keretek miatt nem egyértelműek a trendek. A kisvállalkozások körében a forgóeszközhitel jóval sikeresebb, mint a beruházási hitel. Ennek oka szerintük az, hogy a program feszes határidőket szab, amelyek csak akkor tarthatóak, ha vagy egy már indulásra kész, csak korábban valamiért elhalasztott projektet hoz a vállalkozás, vagy ingatlant vásárol, esetleg nagy értékű gép beszerzését tervezi. A cégek olyan új beruházási hitelekre szerződnek előszeretettel, amelyek egyből nyélbe üthetők: gépek, berendezések vagy épp ingatlanok megvásárlására vesznek fel a leginkább hiteleket, hiszen a klasszikus, komoly beruházási hitelek végigvitelénél komoly akadály, hogy az augusztusi hiteldöntések után a hitelösszeg 30 százalékát záros határidőn belül le is kell hívni.

A devizahitelek kiváltására szolgáló második pillérben a bankok és a jegybank előzetes várakozásaival szemben is mérsékeltebb a kereslet. Ez nem jelenti azt – hangsúlyozták több helyen is –, hogy a bankrendszer tagjai ne tudnák lehívni a rendelkezésükre álló kvótákat, egyszerűen arról van szó – miként azt az OTP és a Raiffeisen szakértői is megjegyezték –, hogy a cégeknek érdemes alaposan mérlegelniük az átváltással járó előnyöket és hátrányokat, illetve utánaszámolniuk a különböző konstrukcióknak.

Szinte minden bank igyekezett gyorsítani a hitelkérelmek elbírálását. A programban részt vevő vállalkozásoknak át kell esniük a „normál” banki hitelbírálati eljáráson, ami azért fontos, mert a program szigorú feltételeket szab arra az esetre, ha az ügyfél nem a szerződésnek megfelelően törleszt – hívták fel a figyelmet az OTP mikro- és kisvállalati üzletágánál.

További részleteket itt lehet olvasni.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. január. 12. 19:30

„Nem szólhat minden videó az orális nyalókendőről” – interjú a Nődokikkal, a TikTok orvos sztárjaival

Elsősorban orvosnak tartják magukat, de szabadidejükben tulajdonképpen megújították a tudományos ismeretterjesztést, amikor pár perces TikTok-videókban magyaráznak el bonyolult nőgyógyászati témákat. A „Nődokikat”, azaz Baradács Istvánt, Czébely-Lénárt Andrást és Csirzó Ádámot kérdeztük a videókról, a tabukról és az orális nyalókendőről.