A Siemens is leállítja a napelemgyártását
Egyre több veszteséggel jár Kína és az EU napelemháborúja, német gyártók hagynak fel a napelemgyártással - legújabban a Siemens napenergia részlegének a bezárását jelentették be.
A Siemens napenergia részlege is ráment az árháborúra. A német cég kiszáll a napenergiából, mivel ezen a területen 1 milliárdos veszteséget termelt – írja a Menedzsment Fórum.
Ennek oka, hogy az olcsó kínai napelemek komoly árversenyre kényszerítik az eddig meghatározó európai gyártókat. A Bosch még márciusban volt kénytelen bezárni napenergiával foglalkozó részlegét, miután 2,4 milliárd eurós veszteséget halmozott fel.
A napokban adtuk hírül, hogy az évek óta a túlélésért küzdő hamburgi napelemgyártó, a Conergy AG is csődöt jelentett, miután pénteken 68 százalékos árfolyamveszteséget szenvedett el, és ezzel a DSW (Deutsche Schutzvereinigung für Wertpapierbesitz) szerint az elmúlt évek legnagyobb tőkeérték-veszteségét élte meg. Szintén az európai piac szűkülésére hivatkozva zárja be dorogi napelem gyárát a Panasonic – jelentették be múlt héten. A magyarországi gyár a vállalat napelemtermelésének mindegy 20-30 százalékát adta, a szeptemberi elbocsátáskor félezer ember veszti el munkahelyét.
Ezzel egy időben Kína bejelentette, hogy évi 10 gigawattban maximalizálná az Európai Unióba szánt napelemek összteljesítményét, amelyekre 0,5 euró/watt minimális árat szabna meg. Cserébe az EU-nak csökkentenie kellene a vámot, ami megegyezés híján augusztus 6-a után a jelenlegi 11,8-ről 47,6 százalékra emelkedne. Az Unió a kínai napelemexport jelentős részét veszi fel, több mint 27 milliárd dollár értékben.
Ez a vámháborúnak már sokadik stádiuma, júniusban arról számoltunk be, hogy Kína az EU-ból származó borokat akarja megvizsgálni ugyanarra hivatkozva, mint az Unió tette a napelemekkel szemben, illetve az európai luxusautókra vonatkozó vámok emelését is fontolgatják.
Eközben Németországban július 7-én rekordot döntött a napenergia-felhasználás: az országos energiaigény 40 százalékát, 23,9 gigawattot állították elő szolárcellákból (összehasonlításképp: a paksi atomerőmű 2 GW-ra képes). Az elhúzódó csatározás több milliárd euróba kerülhet mindkét oldal számára.