Tőzsdei alappal rukkoltak elő a Facebook állítólagos alapítói
Tyler és Cameron Winklevoss arról vált híressé, hogy beperelték a Facebook alapítóját és fő tulajdonosát, Mark Zuckerberget, vádjuk szerint ugyanis valójában ők a közösségi portál ötletének első kidolgozói. A testvérpár – miután letett a Facebook további pereléséről – ezúttal tőzsdei Bitcoin alapot hozott létre, amelynek célja a virtuális pénz átlagos árfolyamának pontos lekövetése.
A Winklevoss fivérek 1 millió részvény eladásával tervezik létrehozni Bitcoin Trust névre keresztelt tőzsdei alapjukat, amit az amerikai értékpapírpiaci-felügyelet már be is jegyzett. Az alap részvényeit minimum 50 ezres csomagonként kínálják majd eladásra, legfeljebb részvényenkénti 20,09 dolláros árfolyamon.
A Bitcoin (BTC) egy olyan virtuális pénznem, amely egy úgynevezett peer-to-peer (személyek közötti) hálózati megoldáson alapul. A Bitcoin titkosított csatornákon keresztül online fizetéseket tesz lehetővé, számos online kereskedő elfogadja, fizikai megjelenése azonban nincs. A központi bankok közreműködése nélkül, direkt kapcsolaton keresztül bonyolítják a pénznemet használók a tranzakciókat, alacsony vagy zéró költség mellett. A peer-to-peer elosztott hálózat csomópontjain tárolják a fizetések adatait, saját Bitcoin tárcát, vagyis tulajdonképpen egy Bitcoin számlát bárki létrehozhat számítógépén, ez lehetővé teszi a Bitcoinok átutalását és fogadását – írja a portfolio.hu.
A Winklevoss fivérek korábban beperelték Mark Zuckerberget, aki szerintük tőlük lopta a Facebook alapötletét. Miután 2003 végén megbízták az egyetemista Zuckerberget, hogy kódolja le nekik ConnectU néven indítandó, egyetemi kapcsolatépítő webes szolgáltatásukat, Zuckerberg inkább saját vállalkozásba fogott thefacebook.com néven, amiért még akkor beperelték. Az ügynek peren kívüli egyezség lett a vége, amelynek keretében a Facebook 65 millió dollárt fizetett, illetve részvénycsomagot adott át a felpereseknek, akik megszüntették a ConnectU-t.