2013. június. 26. 14:44 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. június. 26. 17:16 Vállalkozás

Bezár a Telki Kórház

Eladta a kórház épületét, és megszünteti a fekvőbeteg-ellátást a Telki Kórház Kft., de a Budakeszi úton található rendelőintézet kibővített szolgáltatásokkal tovább üzemel. A tulajdonos Kovács Gábor szerint egészségügyi reform nélkül az intézményt a jelenlegi struktúrában nem lehetett volna belátható időn belül nyereségessé tenni.

Eladta Telkiben található 100 ágyas kórházépületét, és megszünteti a fekvőbeteg-ellátást a Telki Kórház Kft. A kórháztól több ellátást átvesz a társaság Budakeszi úton található járóbeteg-rendelője, ahol így a várakozási idő nélkül elérhető saját laboratórium, képalkotó diagnosztika, valamint 32 felnőtt- és 17 gyermekszakrendelés mellett a jövőben altatásos endoszkópos vizsgálatokat és sebészeti kisműtéteket is végeznek.

Telkiben az egész kórház bezár július 10-én, így ott a járóbeteg-rendelések és az ambuláns ellátások is megszűnnek. „A százágyas kórház üzemeltetése valójában soha nem hozott nyereséget. Az elmúlt tizenöt évben jelentős összegekkel kellett hozzájárulnom évente a működés fenntartásához” – nyilatkozta a döntésről Kovács Gábor, a kórház tulajdonosa.

A Telki Kórházat 1998-ban alapította Kovács Gábor azzal a céllal, hogy hálapénzmentesen, az egészségügyre jellemző sorbanállást elkerülve, szigorú számlaadási fegyelem mellett piaci alapon működő, minőségi ellátást nyújtó intézményt hozzon létre. Azóta több mint 50 ezer páciens vette igénybe a kórház szolgáltatásait. Az állami ellátórendszerre jellemző várakozási idők növekedése és az ellátási színvonal romlása miatt sokáig töretlen igény mutatkozott a kórházra, de az állami és a magánbiztosítók társfinanszírozásának hiányában a kórház az elmúlt 15 évben – rövid időszakoktól eltekintve – veszteségesen működött.

„Sokáig reménykedtünk benne, hogy egy egészségügyi reform eredményeként a magánszolgáltatók normatív társadalombiztosítási finanszírozáshoz jutnak” – nyilatkozta Kovács Gábor. A befektető szerint Magyarországon a kiterjedt hálapénzrendszerrel, valamint a magán-egészségbiztosítók és az egészségpénztárak tevékenységével olyan vegyes finanszírozású modell alakult ki, amelyben a fekvőbeteg-ellátást igénylők idővel mindig az állami ellátórendszerben találják magukat, mert ott nem kell megfizetni az ellátás tényleges költségeit. „Amíg ez a rendszer nem változik meg, a fekvőbeteg-ellátást nyereségesen üzemeltetni reménytelen. Ezért döntöttem a kórház  eladása mellett” – mondta Kovács Gábor.

Ezzel szemben a járóbeteg-szakrendelés és az ambuláns ellátások nyereségesek, ezért is határozott úgy a társaság, hogy a Budakeszi úton található rendelőt nemcsak fenntartja, de bővíti is szolgáltatásait. A rendelő tevékenysége első körben altatásos endoszkópos vizsgálatokkal, valamint sebészeti kisműtétekkel bővül, de a társaság más ellátások áttelepítését is fontolóra veszi.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.