2013. június. 20. 12:30 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 20. 12:12 Vállalkozás

Magyar cég szállít berendezést az új orosz atomerőműnek

A Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó (Ganz EEG) Kft.- a Ganz Holding Zrt. és az orosz Atomenergomas Nyrt. gépgyártó csoport leányvállalata - három évtized után újra atomerőművi átrakóberendezést gyártott és szállít az orosz piacra mintegy 700 ezer euró értékben - jelentették be csütörtökön.

A Leningrádi Atomerőmű 2-es kiépítésű 1-es blokkjához a mintegy 45 tonna súlyú berendezést a jövő héten több napon át adják át a megrendelőnek Budapesten, ezt követően szállítják ki szétszerelve a Szentpétervár melletti Szosznovij Borban épülő, új típusú, 1200 megawattos, nyomott vizes blokkokkal készülő atomerőműbe - közölte Simon Béla, a Ganz EEG Kft. főmérnöke.   

A főmérnök hangsúlyozta, hogy a gyártás mellett a kivitelezési munkához szükséges részletrajzokat, az anyagok és a technológiák megfeleltetését, honosítását a Ganz szakemberei végezték el.

Az orosz tervek alapján most elkészült új típusú átrakógép megfelel a Fukusima utáni legszigorúbb földrengésállósági követelményeknek, és ellenáll a Richter-skála szerinti 6 erősségű földrengéseknek is. A cég szándéka, hogy folyamatosan fejlessze az átrakógépeit a biztonság folyamatos növelése és az aktuális korszerűsítések érdekében - tette hozzá Simon Béla. 

Kecskés István, a Ganz EEG Kft. projektvezetője azt mondta, a cég a korábbi Ganz révén három évtizedes tapasztalattal rendelkezik atomerőművi átrakógépek tervezésében és gyártásában. A cég tájékoztatása szerint a paksi átrakógépek mellett a Ganz 1985-ben a Kalinyini atomerőmű 2-es blokkjához szállított egy MP-1000-es átrakógépet. Ukrajna, Csehország, Szlovákia és Bulgária atomerőműveiben működnek a Ganz berendezései.

A mostanival együtt összesen legyártott 22 gépből eddig 18-at újított fel a vállalat, ezek közül legutóbb a szlovákiai Mohi és a csehországi Dukovany átrakó teljes rekonstrukcióját végzik, de nemrég árajánlati felhívást kapott a vállalat a svédországi Vattenfall cégtől is átrakóberendezések gyártására. 

A Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó Kft. 2008-ban alakult, jelenleg a Ganz Holding Zrt. és Atomenergomas Nyrt. tulajdonában van. Az atomerőművi átrakóberendezések mellett a Ganz EEG Kft. közepes- és nagyméretű vízszivattyúkat, olajipari és környezettechnológiai berendezések is gyárt. 

Az Atomenergomas Nyrt. a Roszatom orosz állami konszern energetikai gépgyártó csoportja, amely komplex megoldásokat kínál az atom- és hőerőművi  valamint  olaj- és gázipari berendezések terén. Több mint 50 termelő, mérnöki és tudományos-kutató egységgel rendelkezik Oroszországban és külföldön.

A Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó Kft. tavaly az előző évi két és félszeresére, 3 milliárd 866 millió forintra növelte   árbevételét, ebből 823,7 millió forintot belföldön, több mint 3 milliárd forintot exportból realizált. A cég múlt évi adózott eredménye meghaladta a 332 millió forintot a 2011. évi 816 millió forint veszteséggel szemben.

A veszteség ledolgozása, a nyereség elérése mögött az húzódik meg, hogy a bevételeket jelentősen növelni, a költségeket pedig csökkenteni tudták. A cég megrendelésállománya jelenleg mintegy 4,5 milliárd forint.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?