2013. március. 22. 07:36 MTI/Világgazdaság Utolsó frissítés: 2013. március. 22. 07:34 Vállalkozás

Ennyi pénzt kaptak a külföldi cégek munkahelyteremtésre a magyar kormányoktól

Közel 160 milliárd forint munkahelyteremtési támogatást adtak a magyar kabinetek 2004 óta egyedi kormánydöntésekkel zömében külföldi cégeknek, amelyek révén közel 36 ezer munkahely jött létre - ismerteti a Világgazdaság a nemzetgazdasági miniszter képviselői kérdésre adott válasza alapján.

A lap pénteki számában közölt cikk szerint így 35 818 munkahelyet teremtettek 81 kontraktus révén (egyes cégekkel több szerződés is volt), egy munkahely létrehozását átlagosan 4,4 millió forinttal dotálták.

Négy magyar cég kapott egyedi kormánydöntés révén állami támogatást munkahelyteremtésre. A BorsodChem Rt. (a vegyipari cég azóta már kínai tulajdonban van), a Jász-Plasztik Kft. (műanyagipar), a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt. (gyógyszeripar) és a Szemes Invest Kft. (turisztika) kapott összesen 2,784 milliárd forintot 442 munkahely létrehozására. Átlagban egy munkahely így 6,2 millió forintból jött létre. 

Vegyesvállalatként 200 millió forintot kapott 51 munkahelyre a DBM Zrt. (magyar–japán), 2 milliárdot 309 munkahelyre a TEVA Zrt. (2008-ban magyar–izraeliként) és 226 milliót 30 munkahelyre az EGIS NyRt. (magyar–francia).

A legtöbb szerződést a kormány német cégekkel kötötte (egyes vállalkozásokkal többet is), összesen 26-ot. Utána a legtöbb kontraktus (14) amerikai cégekkel történt, majd a japán (8), brit (7) érdekeltségek következnek. 

Az ágazatokat tekintve óriási fölényben van az autóipar, illetve járműipar, 28 szerződést kötöttek ilyen érdekeltségű vállalattal. Utána a szolgáltatóközpontok következnek 12 szerződéssel, majd a gyógyszeripari (9), elektronikai (6) és vegyipari (5) cégek.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.