A céges támogatásokról nagyjából le ismondhatnak a látvány-csapatsportok
Az elmúlt években a látvány-csapatsport támogatásokhoz kapcsolódó adókedvezmények egyre nagyobb népszerűségre tettek szert. E népszerűség azonban várhatóan jelentősen csökken, ha a törvényhozás elfogadja azokat az általános vitára bocsátott módosításokat, amik alapján töredékére csökken a sporttámogatáshoz kapcsolódó adókedvezmény.
Úgy fest, az Országgyűlés megrendítő csapást mér a látvány-csapatsport támogatásokra, az érintett bizottságai – a gazdasági, a költségvetési, a fogyasztóvédelmi és a turisztikai – általános vitára alkalmasnak találták ugyanis azt a még Matolcsy miniszter által beterjesztett, az idei adózási rendet szabályozó – T/10238 számú – törvénymódosítást, ami 75 százalékkal megvágná az e támogatásokhoz kapcsolódó adókedvezményeket. A költségvetési háttér ismeretében a korlátozás kódolva volt, ettől függetlenül a hátrányos helyzetű magyarországi sportfinanszírozásra mégis jelentős csapást fog mérni az intézkedés, amennyiben bevezetik – írja az RSM DTM tanácsadó blogjában Kalocsai Zsolt elnök-vezérigazgató, partner.
A restriktív intézkedések első csapását a kormány által beterjesztett törvénycsomag alapján a látvány-csapatsportok fogják elszenvedni, amennyiben a javaslatot a parlament elfogadja. A hatályos rendelkezések alapján az eredményes vállalkozások nem csak a társaságiadó-alapjukat, hanem a társasági adójukat is csökkenthették a támogatás vonatkozásában. Az eddigi kedvezményrendszer kifejezetten kedvező volt, hiszen a támogatást nyújtó adóalany a társasági adókulcs függvényében (500 millió forintig 10 százalék, az azt meghaladó rész után 19 százalék) 100 forint támogatás után 110 vagy 119 forint összegű kedvezményt tudott érvényesíteni.
A beterjesztett T/10238 számú törvényjavaslat alapján az eddigi kedvezményt a jogalkotó 75 százalékkal csökkentené, ami annyit jelentene, hogy 100 forint támogatás után 10 százalék társaságiadó-terhelést vélelmezve, már nem 10 forint a kedvezmény összege, hanem csak 2,5 forint. A tervezet alapján a támogatást nyújtó adóalany köteles lenne úgynevezett kiegészítő sportfejlesztési támogatást a támogatott sportág szakszövetségén keresztül visszaforgatni a sport támogatására, tehát a szakszövetségnek az eddigieken felül fizetni, amelyet az adóalap terhére nem számolhat el
További rossz hír, hogy a támogatókat a tervezet egy új adminisztrációs teherrel sújtaná, amelynek megfelelően a támogatást és a kiegészítő sportfejlesztési támogatást a pénzügyi teljesítésétől számított 8 napon belül a támogatás nyújtójaköteles bejelenteni a NAV-hoz. Amennyiben a bejelentés elmarad – tekintettel a jogvesztő határidőre – a támogató a már amúgy is jelentősen megnyirbált adókedvezményt elbukhatja, így várhatóan a támogatás után futhat és azt vissza fogja követelni a sportszervezettől és a sportági szakszövetségtől.