Előre fizetett a francia multi Tatának
A Dalkia Energia Zrt. 130 millió forint koncessziós díjat utalt át a tatai önkormányzat részére - közölte a társaság. Az összeg a távhőrendszer modernizációjának önrészét fedezi majd.
Az önkormányzattal kötött megállapodásnak megfelelően a Dalkia Energia 130 millió forintot utalt át Tata Város Önkormányzata részére - írta közleményében a cég. Az összeg a városi távhő rendszer koncesszióban történő üzemeltetéséért fizetendő díj, melyet az önkormányzat egy negyedmilliárd forint értékű távhőmodernizáció önrészeként használja majd fel.
„Örülök, hogy a korábbi negatív tapasztalatainkkal szemben a Dalkia Energia személyében olyan koncessziós partnerre leltünk, amely teljesíti vállalásait. A fizetési konstrukcióban foglaltak teljesítésével Tata nem esik el a Környezet és Energia Operatív Program keretében a távvezeték modernizációjára elnyert pályázati forrásoktól. A fejlesztés előnyeit pedig minden távfűtéssel élő család érezheti majd a jövőben” – idézte a közlemény Michl Józsefet, Tata polgármesterét.
A szolgáltató szakemberei időközben elkezdték a városi távhőrendszer részletes műszaki felmérését, állapotának kiértékelését. Ezzel párhuzamosan folyamatban van a koncessziós társaság megalapítása is Tata Energia Kft. néven, amely a szükséges engedélyek birtokában az üzemeltetést végzi majd.
„A Tata Energia Kft. cégbírósági bejegyzése folyamatban van, a bejegyzést követően azonnal kezdeményezni fogjuk a működéshez szükséges távhőtermelői és szolgáltató engedélyek megszerzéséhez szükséges dokumentumok benyújtását a Magyar Energia Hivatalhoz. Az engedélyek birtokában lesz lehetőségünk átvenni a távhőrendszert és megkezdeni a szolgáltatást, terveink szerint a tavaszi időszakban" - mondta Fernezelyi Ferenc, az országosan 10 kis- és közepes távhőrendszert, valamint a pécsi 31 ezer lakást ellátó hőerőművet üzemeltető Dalkia Energia kereskedelmi igazgatója.
Tatán 1800 lakás és közel 100 közületi fogyasztó csatlakozik a távfűtési rendszerre, amelyben két külön technológia és energiaforrás felhasználásával termelik a hőt. Az igények kétharmadát biomassza alapon - faapríték elégetésével - biztosítják, míg a maradék egyharmadnyi hőmennyiséget gázkazánokban állítják elő. Az önkormányzat a múlt év végén írt alá koncessziós szerződést a Dalkia Energiával a távhőrendszer 25 éves üzemeltetésére.
A Dalkia a francia Veolia Environnement és EDF vegyesvállalata, amely Magyarországon a kapcsolt hő- és villamos energiatermelésben, a hőszolgáltatásban és a megújuló energiatermelésben érdekelt. Három hazai erőművében - a Pannonpower pécsi erőművében, a Dorogi Erőműben és a Kőbányahő Kft.-nél - földgáztüzelésű és megújuló energiát, közelebbről biomasszát felhasználó blokkokat működtet.