Napi: aligha építhető a takarékokra a kkv-hitelezés
Több szakértő is kétségbe vonja azon kormányzati tervek megvalósíthatóságát, amelyek szerint a takarékokra lehetne építeni a kis- és középvállalkozói hitelezést - írja a csütörtöki Napi Gazdaság.
Az integrált takarékok mintegy 500-600 milliárd forint szabad likviditással rendelkeznek, a hálózat a teljes magyar bankszektor forintbetéteinek nagyjából 10 százalékát gyűjtötte össze, hiteloldalon ugyanakkor 4 százalék a piaci részesedése.
A takarékok által összegyűjtött betétek zöme azonban a terveket kétségbe vonók érvei szerint jelenleg nem likvidek, legnagyobb részük - a Takarékbankon és a Takarékbrókeren keresztül - állampapírokban áll. Amennyiben tehát a kormány valóban a kkv-hitelezés felfuttatására használná e forrásokat, le kell mondania arról, hogy a pénz közvetlenül az államot hitelezze.
Gondot okozhat emellett a takarékok egyenkénti hitelezési korlátja is: bár az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) hálózatában ma minden tag messzemenően megfelel a szövetkezeti hitelintézetekre vonatkozó tőkekövetelményeknek, a prudenciális hitelezési szabályok miatt több kisebb takarék kényszerülhet fúzióra a nagyobb hiteldinamika érdekében.
A koncepció harmadik - talán legfőbb akadálya -, hogy a jelenlegi gazdálkodási környezetben a cégek nem igazán akarnak vagy mernek beruházni - írja az újság.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.