2012. november. 21. 07:37 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 21. 07:32 Vállalkozás

Megbüntette az ENSZ BT a kongói lázadók vezetőit

Szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa helyi idő szerint kedd esti ülésén az M23 csoportot, amely lázadást robbantott ki a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén. Független ENSZ-szakértők szerint a lázadókat Ruanda is támogatja.

Az ENSZ BT egyhangúlag döntött arról, hogy megbünteti a szervezet vezetőit: egyebek mellett utazási tilalommal és javaik befagyasztásával sújtották őket.

Felszólította a lázadókat, hogy vonuljanak vissza a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén, a ruandai határon fekvő Goma városából, és tegyék le a fegyvert. A BT-határozat arra is felszólít, hogy ne nyújtsanak kívülről segítséget a lázadóknak, de nem nevezi meg az ezzel vádolt két országot, Ruandát és Ugandát.

Az ENSZ szakértői bizottsága pénteken teszi közzé jelentését a térségbeli helyzetről. Kiszivárgott értesülések szerint ebben megnevezik Ruandát és Ugandát, mint az M23 fő támogatóit. A két ország tagadja ezt.

Az Amnesty International jogvédő szervezet júliusi jelentésében azt írta, az M23 Ruandában toborozza tagjait, és a ruandai kormány látja el fegyverekkel. A csoport számos jogsértést követett el, többek között gyerekeket sorozott be kényszerrel.

Az Egyesült Államok a pénteken megjelenő ENSZ-szakértői jelentés nyomán felfüggesztette a Ruandának nyújtott 200 ezer dolláros katonai segélyt. Több európai ország is felfüggesztette az afrikai országnak nyújtott humanitárius segélyt ugyanebből az okból.

Az aranyban, rézben, kobaltban gazdag térségben időről időre kiújulnak a harcok a nyersanyag-lelőhelyek ellenőrzéséért.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.