2012. október. 11. 11:18 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. október. 11. 11:04 Vállalkozás

Amikor a páncélautó túlzás, a biciklis futár meg kevés

Tavaly Magyarországon mintegy 160 milliárd forintot költöttek el a világhálón keresztül. Ezen belül jelentős részt tett ki az általában luxuscikkekként emlegetett felsőkategóriás karórák, ékszerek, numizmatikai érmék és különféle gyűjtemények értékesítése. Az értékszállító iparág folyamatosan igyekszik követni a kereskedelmi trendek változását, így nem meglepő, hogy az iparág új szolgáltatását egyértelműen a luxus-cikkek internetes kereskedelme hívta életre.

Mennyibe kerül az extra biztonság?

A Brink’s Magyarország működése során már százas nagyságrendben történtek ilyen jellegű szállítások. Ezek esetében az extra felelősségvállalás a szállított értékek nagyjából 1 százalékát tette ki – átlagosan 50-70 ezer forintot. „Ez elsőre soknak tűnik, de belegondolva, hogy 5-7 millió forint értékű csomagokról van szó, egyáltalán nem mindegy, hogy azok elvesztése, sérülése esetén kap-e megfelelő kártérítést az ügyfél. A szállítócégek általában ekkora értékre már nem vállalnak biztosítást, míg ez az összeg egy értékszállító cég esetében egyáltalán nem kiugró” – mondja Kárpáti Balázs.

Az elmúlt években a hazai internetes kereskedelem részesedése jelentősen emelkedett a magyar kereskedelmi forgalmon belül. Tavaly ennek már 2,4 százaléka online áruházakon és értékesítési felületeken keresztül zajlott, a 14 év feletti internetezők közel 35 százaléka már vásárolt világhálón. A weben kötött üzletek értéke elérte a 155 milliárd forintot, de a bővülést továbbra is dinamikusnak várják a szakemberek. „Az interneten vásárolt termékeket valahogy el is kell juttatni a címzetthez. Amennyiben a vevő nem a személyes átvételt választja, általában futárcégekkel oldják meg a szállítást, viszont a nagyobb értékű termékek – aranyórák, ékszerek, numizmatikai érmék, gyűjtemények – esetében már nem biztos, hogy kielégítő felelősségvállalást biztosítanak ezek a vállalkozások” – hívja fel a figyelmet Kárpáti Balázs, a Brink’s Magyarország vezérigazgatója.

Amelyik csomag számára egy páncélautó már sok, de futárszolgálatra mégsem szívesen bízná a vevő vagy az eladó, annak továbbítására tökéletes megoldás az alacsony értékű szállítmányok biztonságos háztól-házig továbbítására életre hívott LVP-szolgáltatás (LVP – Low Value Parcel), vallják a Brink’s Magyarország szakértői, amely már hazánkból is elérhető.

A megoldást ez esetben is az értékszállításra szakosodott cégeknek köszönhetjük. Az LVP-szolgáltatás lényege, hogy a nagyobb értékű, de nem kiemelkedően értékes csomagok szállítását ugyan egy hagyományos logisztikai cég végzi, de a csomag mögött álló biztosítási és felelősségvállalási rendszert egy kifejezetten értéktárgyak mozgatására szakosodott cég jóval kiterjedtebb biztosítása fedezi. „Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a csomagot egy hagyományos futárcég juttatja el a saját eszközeivel és erőforrásaival a feladótól a címzettig, de a csomag sértetlenségéért és továbbításáéért a felelősséget az értékszállító partner vállalja” – magyarázza a hazai értékszállító piacon egyik legnagyobb szereplőnek számító Brink’s Magyarország első embere.

A Brink’s Magyarország eddigi szállításainak nagyobb része eddig külföldre – Belgium, Anglia, Szlovákia – irányultak. Ugyanakkor az ékszerészek, órakereskedők idehaza is egyre inkább felismerik az új szolgáltatásban rejlő költségoptimalizációs, biztonsági lehetőséget. „Egyértelműen szezonális felfutásra számítunk, az előzetes várakozások szerint az LVP-szolgáltatás legnagyobb forgalma az év végi ünnepi időszakra esik majd. Ugyanakkor a speciális kiskereskedelmi szektorból érkező megrendelések évközben is fenntartják majd a piacot” – véli a vezérigazgató.

A Brink’s C.L. Hungaria Zrt. 2005-ben kezdte tevékenységét Magyarországon. Ma már hat kirendeltségen keresztül, teljes országos lefedettséggel nyújtja érték- és készpénz-logisztikai szolgáltatásait. Ügyfélkörét jellemzően a hitelintézeti, illetve a kiskereskedelmi szektor közepes-nagy piaci súlyú szereplői alkotják, de a kis- és közepes vállalkozások körében is egyre erősebbek a pozíciói. A Brink’s Magyarország a hazai készpénz-logisztikai piac harmadik legnagyobb szereplője. Anyavállalata, az amerikai Brink’s Company 1859-ben jött létre; ma a világ vezető üzleti és biztonsági szolgáltató cégcsoportja, amely pénzintézetek, kormányzatok, gyémánt-és ékszerkereskedők, kereskedelmi cégek, valamint pénzverdék számára nyújtja szolgáltatásait. A Brink’s Company világszerte több mint 130 országban mintegy 70 ezer dolgozót foglalkoztat, részvényeit a New York-i Értéktőzsdén jegyzik.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.