2012. szeptember. 11. 16:01 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 11. 15:51 Vállalkozás

Cserebere-étterem indul Firenzében

A pénz mellett szinte bármit elfogadnak fizetségként abban a firenzei étteremben, amely annak ellenére, hogy még meg sem nyílt, máris hetekre előre teltházas. Olaszországban a gazdasági válság hatására terjedésnek indult a cserekereskedelem.

Élelmiszerrel és dísztárgyakkal fizethetik ki a számlát egy firenzei étterem vendégei, egy bolzanói üzletben pedig használt tárgyakat lehet becserélni másikakra – írja a millasreggeli.hu. A gazdasági válságban terjed a cserebere és a természetben való fizetés Olaszországban – az életképessége azonban megkérdőjelezhető.

Pénz mellett, vagy azt kiváltandó sajtot, gyümölcsöt vagy zöldséget is elfogadnak a L’e’ maiala firenzei vendéglő tulajdonosai, de régiséggel, dísztárggyal és maguk készítette kreációkkal is fizethetnek a vendégek.

Hogy ne legyen vita, a helyfoglaláskor a vendégek és az étterem vezetői egyeztetik, mivel történik majd a számla kiegyenlítése, de fontos, hogy helyi értékeket képviseljen. A legszebb tárgyakat, alkotásokat az étterem kiállítja. Nagy az étterem iránti érdeklődés, már hetekre előre lefoglalták az asztalokat. Ami azért sem rossz, mert az étterem csak a szeptember végén nyit.

Van másik példája is a természetben történő fizetésnek: az adok-veszek lett a jelszó az észak-olasz Bolzanóban nyílt használt tárgyak boltjában is. A vásárlók az üzletbe elhozhatnak mindent, amitől meg akarnak válni és tárgyaikat másra cserélik. Egyszerre legfeljebb öt tárgyat cserélhetnek a „vevők”. Fizetni nem kell, aki akar, jelképes összeget adományozhat az üzlet fenntartására, mondta az üzletvezető. A tapasztalatok szerint leginkább ruhaneműt, könyveket és bútort cserélnek, de nagy a forgalma a bizsuknak, háztartási eszközöknek és a játékoknak is.

Az étterem akciója PR-nak sem utolsó, kérdés persze, hogy hosszútávon fenntartható-e a konstrukció. A sajt, zöldség vagy gyümölcs becserélése akkor működik csak, ha azt saját maga készíti, vagy termeszti a vendég, így azonban eléggé behatárolt a klientúra. A dísztárgyak értékesítéséből lehet profitot termelni, de kérdés, hogy a válság miatt kialakult cserekereskedelemben lesz-e rá fizetőképes kereslet. Ezek mellett az is érdekes, ha nincs pénzmozgás, hogyan fizeti a tulajdonos a számláit?