2012. július. 26. 11:07 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. július. 26. 11:02 Vállalkozás

A GE olimpiai erőművet üzemeltet Londonban

A GE gázmotoros kombinált hő- és elektromosáram-termelő kiserőművei látják el energiával a 2012-es londoni olimpiai játékokat. Az összesen 10 megawatt kapacitású kiserőművek hozzájárulnak az elektromos áram, a fűtés és a hűtés biztosításához Londonban a 2012-es olimpiai játékok alatt és után.

London Stratford City és Kings Yard városrészeiben helyezték el azt a két új, összesen 10 megawatt kapacitású kiserőművet, amelyek először a 2012-es londoni olimpiai és paraolimpiai játékokhoz, az olimpiát követően pedig Kelet-London üzleti negyede és lakóövezetei számára biztosítják hatékony módon az áramot, a fűtést és a hűtést. A kiserőműveket a GE három, egyenként 3,3 megawattos, ecomagination-tanúsítvánnyal rendelkező Jenbacher J620-as kogenerációs gázmotorja működteti. Az erőművek mintegy 24 000 átlagos brit háztartás által elfogyasztott árammennyiségnek megfelelő áramot termelnek.

A kiserőművek üzembe állítása az egyik sarokköve annak a célkitűzésnek, mely szerint a 2012-es londoni olimpia környezetre gyakorolt káros hatásának minimalizálása érdekében növelik az alternatív energiaforrások igénybe vételét, és fokozottabban alkalmazzák a víz-újrahasznosítási és újrafeldolgozási megoldásokat. A londoni Olimpiai Kivitelezési Szerv (ODA) azzal a céllal állíttatta üzembe a berendezéseket, hogy azok segítsék a széndioxid-kibocsátás célul kitűzött 20 százalékos csökkentésének elérését a város áramigényének kielégítése mellett, amely várhatóan az egekbe szökik, hiszen több mint 15 000 sportolót és több millió nézőt várnak az olimpiai játékokra.

A GE más energia- és víz-újrahasznosító technológiákkal is hozzájárul az olimpia fenntarthatósági célkitűzéseinek megvalósításához. A GE Durastation töltőállomásai a sportolókat és a hivatalos személyeket a versenyhelyszínekre szállító elektromos autók feltöltéséről fognak gondoskodni. Az olimpia után a Durastation állomások a „Source London” projekt keretében telepítendő nyilvános töltőállomások hálózatát gazdagítják majd.

A kiserőművek kombinált hűtő, fűtő és áramtermelő – más szóval trigenerációs – üzemmódban működnek majd a széndioxid-kibocsátás csökkentése érdekében. A hűtött vizet abszorpciós hűtőberendezések állítják elő az erőműből távozó magas hőmérsékletű füstgázokból. A kombinált hő- és áramtermelő (CHP) berendezések sokkal hatékonyabbak a különálló elektromos- és hőerőműveknél, így elősegítik az áramtermelésből származó károsanyag-kibocsátás csökkentését. A technológia alkalmazásával mintegy 13 000 tonna széndioxid kibocsátása kerülhető el. Ez a levegőbe nem kerülő üvegházgáz-mennyiség az Európai Unió útjain közlekedő nagyjából 6 500 személyautó által évente kibocsátott széndioxid mennyiségének felel meg.

Az egyik kiserőmű, amelyet a GE két darab J620-as, földgázüzemű kogenerációs motorja működtet, Stratford City fejlesztési területén kapott helyett, és az Olimpiai Park energiaellátása mellett Kelet-London üzleti részének újjáépítésében is fontos szerepet tölt majd be. A másik erőművet az Olimpiai Park nyugati végén, a Kings Yard városrészben helyezték el. Ezt az erőművet egy J620-as kogenerációs rendszer működteti, amely a vízisport központ úszómedencéi és más versenyhelyszínek számára biztosít hőenergiát az Olimpiai Park távfűtő rendszerén keresztül. A Kings Yard negyedben elhelyezett kiserőmű a városrész más versenyhelyszínei, lakóházai és épületei számára is biztosít elektromos áramot és hőenergiát. Mindkét kiserőműben gázüzemű kazánok gondoskodnak a csúcsigények kielégítését szolgáló plusz hőenergia termeléséről. A Kings Yard városrészben elhelyezett kiserőműben egy faforgács biomasszával üzemelő, 3 megawattos kazán is található, amely a téli időszakban szükséges plusz hőmennyiséget termeli meg.

hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?