A települési önkormányzatok közvilágítási rendszereinek modernizációjára kötött együttműködési keretmegállapodást a Grep Zrt. és az E.ON Energiaszolgáltató Kft. A kistelepülési önkormányzatok akár 40-50 százalékos energia-, és jelentős költségmegtakarítást is elérhetnek közvilágítási rendszereiken, ha csatlakoznak a két szervezet közös korszerűsítési programjához.
Sok száz település számára biztosít lehetőséget közvilágítási rendszereik modernizációjára és kedvező energiaköltségek melletti üzemeltetésére a Grep Green Public Lighting Zrt. és az E.ON Energiaszolgáltató Kft. között létrejött együttműködési keretmegállapodás. A helyhatóságok kötelező feladata a közvilágítás biztosítása, amelyet a két vállalat együttes fellépésének köszönhetően jelentős energia- és költségmegtakarítás mellett üzemeltethetnek a jövőben. Ez utóbbi főleg a költségvetési források 2013-as visszafogásának tükrében jelenthet vonzó megoldást a kistelepülések számára.
Az E.ON tavaly indította útjára energiahatékonysági programját, amelynek első területe a közvilágítás. A szakmai együttműködés ennek a programnak a keretében jött létre a Grep Zrt.-vel. Az együttműködés legfontosabb mozgatórugója a két fél szakértelme, és az ezek összekapcsolásából fakadó szakmai know-how és finanszírozási bázis, amely révén az önkormányzatok önerő nélkül, kezelhető futamidők mentén, magas színvonalú fejlesztésekre támaszkodva csökkenthetik energetikai és üzemeltetési kiadásaikat.
A tervek szerint jövőre jelentősen csökken az önkormányzati szektor központi támogatása. Ha jól sáfárkodnak a lehetőségeikkel a kisebb – két-háromezer fős lakosú – önkormányzatok sem kell, hogy minden szolgáltatási terülten vesztesei legyenek a források csökkenésének. A közvilágításban rejlő megtakarítási potenciál szinte minden esetben képes fedezni a kieső támogatást úgy, hogy közben a szolgáltatási színvonal is emelkedik.
„A két-háromezer fős lakosú települések esetében már egy esetleges 10 százalékos forráskivonással is szinte megoldhatatlan feladat a kieső pénzek pótlása. Esetükben ennek következménye a fűnyíróelv alapú költségcsökkentés, amely alól kötelező feladatok ellátása sem jelent kivételt minden esetben. A legtöbbször viszont a korszerűsítés révén a közvilágítási kiadásokban a 10 százalékos forrásmegtakarítás már az első évben biztosítható” – mondja Horváth Szilveszter, a GREP Zrt. vezérigazgatója.
A kistelepülések esetében átlagosan 40-50 százalék körüli energia-megtakarítást is el lehet érni, ami középtávon jelentős kiadáscsökkenést biztosít. Az elvégzett beruházás megtérülését követően a teljes magtakarítás a helyi városvezetés kasszájában landol.
„Egy kisebb község éves közvilágítási kiadása 3 millió forint körül alakul. Ebből az első évben 300 ezer forint garantáltan az önkormányzat kasszájában maradhat, míg a megtérülést követően jelenértéken számítva évi 1-1,5 millió forint plusszal gazdálkodhat a település, amelyet újabb fejlesztésekbe fektethet be, vagy a működésére fordíthat” – forintosítja a lehetőséget a GREP Zrt. vezérigazgatója.