S&P: egyre több európai cég dobja be a törölközőt 2013-ig
Az európai vállalati csődök aránya az euróövezeti jegybank ezermilliárd eurós likviditásinjekciója ellenére is növekedni fog a következő egy évben, tekintettel az európai vállalati szektor magas eladósodottságára és az érintett cégek piacainak zsugorodására – derül ki a Standard & Poor's kedden közölt előrejelzéséből.
Ha az euróövezeti recesszió a vártnál mélyebb és hosszabb lesz, akkor az európai vállalati csődök aránya megközelítheti az elmúlt egy évben mért szint kétszeresét is – vélik a hitelminősítőnél.
Az S&P központi előrejelzése szerint az euróövezetben "viszonylag sekély és rövid ideig tartó" recesszió lesz, és a hitelminősítő ebben a környezetben azt várja, hogy a törlesztésképtelenné váló cégadósok aránya az általa spekulatív besorolással ellátott vállalatok körében 6,4 százalékra emelkedik a 2013. március 31-ével záruló tizenkét hónapban az idei elő negyedév végén mért 4,7 százalékról.
Súlyosabb euróövezeti recesszió esetén azonban 8,2 százalékra emelkedne a csődbe jutó spekulatív adósbesorolású vállalatok aránya ugyanezen időtávon belül az S&P számítási modellje alapján.
A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a spekulatív - vagyis a befektetésre ajánlott szint alatti, "BB plusz" vagy ennél gyengébb - adósosztályzatú vállalatok törlesztési teljesítménye a globális vállalati szektor egészségi állapotának fő mércéje, mivel a befektetésre ajánlott - főleg magas, "A" kategóriás - besorolású cégek igen ritkán válnak törlesztésképtelenné.
A Standard & Poor's keddi prognózisában közölte: az alapeseti, vagyis enyhe és rövid euróövezeti recesszióval számoló forgatókönyvét komoly lefelé ható kockázatok terhelik, a cég 40 százalékosra taksálja ugyanis a súlyosabb recesszió valószínűségét a valutaunióban.
Más nagy londoni házak ugyanakkor gyakorlatilag biztosra veszik a több évig tartó mély euróövezeti recessziót.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics második negyedévi átfogó európai prognózisa szerint a cég által a következő két évre várt részleges eurófelbomlás következményeként ebben az időszakban folyamatos recesszió lesz a valutaunióban. A ház előrejelzése szerint az euróövezet GDP-értéke az idén átlagosan 1,0 százalékkal, jövőre 2,5 százalékkal csökken.
A Capital Economics jelenleg érvényes központi előrejelzési forgatókönyve az, hogy Görögország 2012 vége előtt távozik a valutaunióból, és jövőre valószínűleg követi Portugália, sőt esetleg Írország is.