A cégek többsége regisztrált a kamaránál – a kimaradókat törölhetik
A területi kamarák adatai alapján úgyfest, hogy a jogszabályban kötelezett vállalkozások mintegy 90 százaléka tett eleget regisztrációs kötelezettségének. Aki nem regisztrál, azt jó eséllyel törlik.
Az adatok alapján úgy tűnik, hogy a jogszabályban kötelezett cégek mintegy 90 százaléka eleget tett kamarai regisztrációs kötelezettségének – írja a Világgazdaság. A nyáron az MKIK-hoz tartozó területi kamarák összefésülik a cégbíróságokkal, illetve az önkormányzati adatbázisokkal is az adatokat. Amely vállalkozás nem teljesítette a regisztrációt, annak felszólítólevelet küldenek; ha erre nem válaszol, akkor valószínűleg kezdeményezik a cég vagy az egyéni vállalkozás törlését. Korábban az építőipari vállalkozásokat is regisztrálták.
Az adatok elemzése után kiderült, hogy a bejegyzett cégek mintegy harmada nem jelentkezett – adta hírül a lap. Ezek egy része olyan aktatáskás vállalkozás volt, amelyik ugyan elnyerte a munkákat, de azt – a nyereség lefölözése után – rögtön továbbadta alvállalkozóknak, akiket vagy kifizettek később vagy nem.
A regisztráció költsége 5000 forint, a vállalkozók egy része azonban az említett összeget nem utalta át. A befolyt pénzről Gaál József, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara ipari szekciójának alelnöke elmondta: a pénz egy részét az adatbázisok kialakítására és azok fenntartására fordítják. Ezekre azért van szükség, hogy kiderüljön, mely területen milyen cégek, vállalkozók tevékenykednek. Ez megkönnyíti a befektetők, illetve a döntéshozók tájékozódását egy adott térség gazdasági viszonyairól. A regisztrációs díj másik felét az országos kamara elkülöníti és innovációs támogatásra fordítja a tervek szerint.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.