2012. május. 15. 15:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. május. 15. 15:35 Vállalkozás

Másfél milliárdos fejlesztés 40 munkahelyet hoz Csornán

Negyven új munkahelyet teremt a Hantech új, összesen másfél milliárd forint értékű beruházása.

A csornai Hantech Zrt. hamarosanfejezi be azt a másfél milliárd forintos beruházást, amelynek következtében a nyugat-magyarországi városban és Tamásiban is új munkahelyek létesülnek. A bővítés és korszerűsítés alapját a mezőgazdasági termelés – és az ehhez szükséges gépgyártás – növekedése teremtette meg. A mezőgazdasági gépgyártásban egyre jelentősebb szerepet játszó cég idén 25 százalékos piacbővülésre számít, ami azt jelenti, hogy árbevétele a 2011-es 2,5 milliárd forintról idén jóval 3 milliárd fölé emelkedik. Az első negyedév adatai igazolják a cég vezetőinek optimizmusát, hiszen ez időszak alatt már 1,5 milliárd forint árbevételt értek el.

A csornai cég az üzemcsarnokok korszerűsítésével, és új high-tech gépek beszerzésével pörgeti fel a termelést – erre fordítják a fejlesztésre szánt keretösszeg utolsó 280 millió forintos részét. A Győr-Moson-Sopron megyei termelőbázis mellett ráadásul beindul a tamásiban levő üzem is. A Tamgép Kft. az egykori ruhaüzem helyén létrehozott gyártóbázisát ugyan már 2006-ban megvásárolták, de a gazdasági válság miatt az indulással mostanáig várt a társaság.

A szinte teljes egészében exportra termelő cégcsoport európai és távol-keleti mezőgazdasági gépeket gyártó vállalatoknak – így például a japán Kubotának – szállít alkatrészeket és részegységeket. Zelenka Pál tulajdonos-cégvezető ezzel kapcsolatban elmondta, hogy piaci helyzetük erősítése érdekében az elmúlt évben 10 százalékos bérfejlesztést hajtottak végre, és idén is beindították a saját szakmunkás képzést. A cég csornai üzemében jelenleg negyven fiatal tanulhatja ki az esztergályos, lakatos és hegesztő szakmát.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.