Vállalkozás hvg.hu 2012. április. 02. 11:48

A németek megállítják a benzinár emelkedését

A német kormány meg akarja fékezni a benzinárak mértéktelen emelkedésést, ezért árfék bevezetését tervezi.

Németországban a csúcsra emelkedő üzemanyagárak mozgásának korlátozását, úgynevezett árfék bevezetését tervezi a kormány pénteki lapértesülések szerint – írja a Világgazdaság. A törvényhozás felsőháza felszólította a kormányt, hogy vizsgálja meg, miként fékezhető meg az ármozgás. A gázolaj literenkénti átlagára már több mint 1,50 euró, a benziné 1,70 euró.

AP / Rick Bowmer

A Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetsége (DIHK) is arra figyelmeztetett, hogy a magas benzinárak komoly veszélyt jelentenek a német gazdaságra. Ezért a szervezet azt követelte a kormánytól, hogy avatkozzon be a helyzet további éleződése esetén. Arra az esetre, ha a benzinárak hosszú távon magas szinten állnak be, a DIHK elnöke azt követeli a szövetségi kormánytól, hogy mérsékelje az energiaadókat. A Handelsblatt értesülése szerint a magas benzinárakra tekintettel a német kormánykoalíció jelenleg intenzív tárgyalásokat folytat lehetséges ellenintézkedésekről.

Németországban az üzemanyagárak rendszerint naponta többször változnak, és mindig azokban a napszakokban emelkednek, amikor a legtöbben tankolnak. A napon belüli árkülönbség elérheti a 15 eurócentet.

Felvetődhet az úgynevezett nyugat-ausztráliai modell bevezetése, amely szerint a kutaknak mindennap 14 óráig jelenteniük kell egy hatóságnál a másnap alkalmazandó árakat. Ezeket reggel 6 órakor állíthatják be, és 24 órán keresztül tilos a változtatás. Az osztrák megoldás szerint naponta csak egyszer, délben lehet változtatni az árakat.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.