Vállalkozás hvg.hu 2012. február. 28. 15:17

Egyelőre nem ismertek a Nokia-leépítés részletei

Még nem tudni, hogy ki és mikor megy a Nokiától és mit visz magával, ehhez képest a cég vezetése március elsejével szeretne megállapodni a dolgozói érdekképviselettel a leépítés részleteiről. Holnap újabb tárgyalási forduló következik az érdekképviselet és a menedzsment között.

Mostanáig a dolgozói érdekképviselet terjesztette elő álláspontját a leépítések lebonyolításáról, a társaság vezetése az általunk megfogalmazott három kérdéskör közül egyelőre csak az egyikre reagált – mondta a hvg.hu-nak László Zoltán, a Nokia üzemi tanácsának elnöke anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna. Az érdekképviselet és a társaság vezetése holnap reggel 8-kor ismét tárgyalóasztalhoz ül, hogy folytassák az egyezkedést a még nyitott kérdésekről. A megállapodás annak fényében a cég számára sietősebb, hogy szándékai szerint március elsejével életbe lépne a leépítést szabályozó megegyezés. E dátum az érdekképviselet számára is elfogadható László szerint, ám csak akkor, ha mindenben sikerül megegyezni.

Egyelőre nyitott kérdés, hogy „mit visz, aki megy”, azaz mit tartalmaz a távozó dolgozók számára kialakított csomag, ahogy arról sincs megegyezés, hogy milyen segítségre számíthatnak azok a dolgozók, akikre hosszabb munkakeresés vár. László Zoltán szerint eddig nem ismerték meg a menedzsment átfogó elképzeléseit a létszámcsökkentés levezényléséről.

MTI / Krizsán Csaba
A leépítés menete
Az érdekképviselet és a vállalatvezetés közötti megállapodás aláírása után kezdődik az leépítés által érintett dolgozók kiválasztása. Személyes vagy postai kiértesítésük után 30 nappal indul a felmondási idő – amit a vállalati kollektív szerződés szabályoz –, majd ennek letelte után szűnik meg a munkaviszony.

A többezres leépítés bejelentése óta talán a legfontosabb fejlemény az a február 21-ére összehozott megbeszélés, amelyen voltaképpen valamennyi érintett fél vitatta meg, hogy miként lehet hatékonyan, a munkaerőpiac szempontjait figyelembe véve koncentrálni a „kárenyhítésre” létrehozandó állami és vállalati források alkotta büdzsét. A térség egyik országgyűlési képviselője, Kara Ákos – aki az Országgyűlés foglalkoztatási bizottságának alelnöke – két megye munkaügyi hivatalának igazgatói, a gazdasági tárca szakállamtitkárságának főosztályvezetője, helyhatósági vezetők és a vállalat, valamint az érdekképviselet megbeszéléseinek konkrét eredményei egyelőre nem nyilvánosak.

A leépítésbe eső dolgozókat segíti a Nokia saját Bridge-programja, amely egy sor technikai támogatást kínál az érintetteknek. Ugyancsak hasznos lehet a magyar-osztrák-szlovák szakszervezeti fenntartásban működő IGR szervezet, amely tájékoztatást tud adni a szomszédos országok munkaerőpiacainak állapotáról, valamint az elhelyezkedés adminisztratív feltételeiről. Hasonló szolgáltatást kínál a Vasas szakszervezet is, amelyhez a Nokia mellett működő érdekképviselet tartozik, valamint a két szomszédos ország regionális munkaügyi szervezetei is.

Ha március elsejével megállapodnak, akkor elindul a kiválasztás, őket kiértesítik (kézbe vagy postai úton), ez után 30 nappal indul a felmondási idő (annak letöltése vagy kifizetése egyéni alku szerint), majd ennek lejárta után megszűnik a munkaviszony.