2012. február. 02. 12:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. február. 02. 12:29 Vállalkozás

A cégek az árfolyamkockázat ellenére a devizahitelre buknak

A hektikusan ingadozó árfolyam és kamatszintek jelentős veszélyforrást jelentenek a vállalatok számára, egyeseknek akár a működését is veszélyeztetik. A kiszámíthatatlanságra rövid távú, biztonságra törekvő pénzügyi döntésekkel és a piaci kockázatok alaposabb felmérésével reagálnak a nagyvállalatok.

Amíg egy évvel ezelőtt a forinttal 275 körül kereskedtek a bankközi devizapiacon az euróval szemben, ma ez az árfolyam 305-310 körüli szinten van, és megjárta a 324-et. Az alapkamatot az MNB egy évvel ezelőtt 5,75-ről 6 százalékra emelte, ma az alapkamat eléri a 7 százalékot. Sok vállalat számára ezek az árfolyam-, kamatlábszintek már önmagukban is jelentős kockázatokkal bírnak, egyesek esetében még a működést is veszélyeztethetik. Mivel kis nyitott gazdaságban tevékenykednek, egy jelentős forintgyengülés okozta áremelkedés a működési költségeiket nagymértékben megnöveli.

„A legnagyobb problémát a vállalatok számára mégsem az árfolyamok, illetve kamatlábak relatív szintje jelenti, az igazi veszélyt az ezek piacán bekövetkezett jelentős áringadozás rejti magában.” – hangsúlyozta Kálmán Zoltán, az ING Bank értékesítési igazgatója.

Ugyanakkor a devizahitelekkel szembeni bizalmatlanság nem érződik a vállalati hitelek piacán. A szükséges források ugyanis forintban annyira megdrágultak, hogy sok vállalat még mindig inkább devizában vesz fel hitelt. A cégvezetők így tudatosan vállalják az árfolyamkockázatot és abban bíznak, a forint árfolyama a jelenlegi szintről jelentősen nem romlik tovább, inkább javulni fog. Ha ezek a várakozások beigazolódnak, akkor azok a vállalatok, amelyek az alacsony euró kamatok mellett vettek fel hitelt, az árfolyam csökkenésével akár némi árfolyamnyereségre is szert tehetnek, ami még a kamat fedezetére is elegendő lehet.

„A devizaárfolyamok elmozdulása akár olyan mértékű is lehet, ami jelentősen csökkentheti egy cég nyereségességét, éppen ezért továbbra is szükség lenne az árfolyamkockázat minél teljesebb körű fedezésére. Tapasztalataink szerint a vállalatok egy része mégis nehezen dönt ezekről a lépésekről, mivel tartanak az akár napon belül is jelentős árfolyam-ingadozástól.” – tette hozzá Kálmán Zoltán.

A bankok, pénzügyi szolgáltatók által kínált fedezeti ügyleteket a nagy- és középméretű vállalatok az elmúlt 10 évben aktívan alkalmazták, hogy csökkentsék pénzügyi kockázataikat. Az egyre növekvő árfolyam ingadozások, a nagyon szóródó árfolyam és kamatláb előrejelzések nem segítik a vállalatokat az amúgy is hihetetlen kihívásokkal teli bel- és külpiaci állapotok leküzdésében és a korábban beváltan alkalmazott fedezeti ügyleteket kevesebben és ritkábban alkalmazzák.

Az árfolyamkockázatok kezelésére cégen belül természetes módon is van lehetőség. Így például azok a cégek, amelyeknek jelentős export árbevétele van, arra kell törekedjenek, hogy  devizában adósodjanak el. Ha azonban költségeik többsége devizában keletkezik, viszont bevételeik zöme forintban, akkor érdemes átszerződni euró alapú elszámolásra, és ezzel az árfolyamkockázatot a vevőkre hárítani.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?