Kevesebb cég egyesült tavaly
A magyarországi vállalati fúziók és felvásárlások (M&A) értéke 29 százalékkal csökkent tavaly, a becsült összeg 1,8 milliárd dollár volt - mondta Dezse Margaret, az Ernst and Young partnere, üzletágvezetője kedden Budapesten újságíróknak.
A régión belül - ami Törökországgal és Szerbiával 11 országot foglal magában - a magyar M&A piac mérete a negyedik volt a 21,2 milliárd dollár összegű lengyel, a 13,7 milliárd dolláros török és a 4,2 milliárdos cseh piac mögött. Az Ernst and Young felmérése szerint a magyar tranzakciók 43 százalékánál hozták nyilvánosságra az üzlet értékét, a régióban ez az arány 46 százalék.
Magyarországon tavaly 111 tranzakciót zártak le, ez 23 százalékos növekedést jelent a 2010. évihez képest, a tendencia iránya megegyezik a régió többi országáéval, hiszen a teljes régióban 11 százalékos növekedést regisztrált az Ernst and Young.
Dezse Margaret megjegyezte, nem vették figyelembe a Mol 21,2 százalékos részvénycsomagjának visszavásárlását, mivel csak a magáncégek közötti ügyletek kerültek be a statisztikába./Ez az üzlet önmagában 2,8 milliárd dollár volt.)
A fúziók és felvásárlások összegének 29 százalékos csökkenése és a tranzakciók számának 23 százalékos emelkedése nem mond ellent egymásnak - magyarázta az Ernst and Young üzletágvezetője. Ugyanis a 100 millió dollárt meghaladó, nagy értékű ügyletek száma 2011-ben hatról egyre csökkent. A 100 millió dollárnál kisebb tranzakciók átlagos értéke 7,7 millió dollár volt 2011-ben, ami 2,3 millió dolláros csökkenést jelent 2010-hez viszonyítva. Ez elsősorban a Jeremie program részeként létrejött kisebb méretű tranzakciók számának emelkedésével indokolható, hiszen a Jeremie program keretében tavaly közel 40 tranzakció jött létre.
Dezse Margaret jelezte azt is, hogy a magyar tranzakciós piacot 2011-ben is a belföldi ügyletek uralták, az összes regisztrált szerződések 64 százalékát belföldi partnerek kötötték.
A külföldre irányuló ügyletek száma 2011-ben a tranzakciók összesített számához viszonyítva alacsony maradt, az összes regisztrált ügylet mindössze négy százaléka: a Mol felvásárolta a TUS Oil üzemanyagtöltő állomásokat Szlovéniában, az E-Star felvásárolta az EETEK csoportot, az Atev Zrt. felvásárolta román versenytársát, a Phoenix Farmot és a Netrisk pedig a szintén román asigura.ro-t.
A külföldi cégek magyarországi felvásárlásának és fúziójának darabszáma az összes ügylet 32 százalékát tette ki, köztük a legnagyobb a kínai Wanhua Industrial Group 930 millió dolláros ügylete, amelynek keretében felvásárolta a BorsodChemet. Második helyen a német Fresenius Medical Care akciója áll, amely egy több országot érintő tranzakció keretében az Euromedic Internationalt vette meg 693 millió dollárért.