Vállalkozás ecoline.hu 2011. július. 11. 18:15

Merre tovább? Pánik után jelent az első fecske

Az S&P 500-ban jegyzett amerikai vállalatok adózott eredménye 2011-ben a Bloomberg elemzői konszenzusa szerint 19...

Az S&P 500-ban jegyzett amerikai vállalatok adózott eredménye 2011-ben a Bloomberg elemzői konszenzusa szerint 19 százalékkal növekszik, amiből a második negyedévre 13 százalékos növekedés juthat. Az átlagos kapitalizáció ugyanakkor a prognosztizált profit 13,5-szerese, ez a mutató pedig 7,8 százalékkal kisebb, mint a 2006 eleje óta számított átlag.

Pánik a piacokon
Nem éppen szerencsés időpontban indul a gyorsjelentési szezon, az Alcoa beszámolójának közzététele előtti kereskedési nap ugyanis masszív mínuszokat hozott világszerte, az európai adósságválsággal kapcsolatos aggodalmak újabb hulláma miatt. Így nem lesz könnyű megítélni, hogy a következő napi mozgásokból mi köszönhető az első fecskék számainak, s mi az általános piaci pesszimizmusnak, az azonban prognosztizálható, hogy a negatív hírekre a szokásosnál is érzékenyebben reagálnak majd a befektetők, míg a kellemes meglepetésekre inkább óvatos optimizmus lehet a válasz.

A várható profitnövekedés és a részvények relatív olcsósága jó érv a „bika-pártiak” számára, akik úgy vélik: a részvényárak emelkedni fognak, hogy lépést tartsanak a profitnövekedéssel. A Bloomberg a JP Morgan Funds vezető stratégáját, David Kellyt idézi, aki szerint a tény, hogy a részvényárak még nem tértek vissza a „normális” szintekre, csupán a részvénypiaccal szembeni előítéletet tükrözi. „Aki ma részvényt vásárol, alulértékelt eszközöket vásárol" – szögezte le a szakember.

2008 után alapvető eltolódás következett be a kockázatkerülés piaci pszichológiájában – mutat rá Wayne Lin, a Legg Mason vagyonkezelője. A befektetők sokkal óvatosabbakká váltak, és sokkal gyorsabban reagálnak a bizonytalanságokra, mint korábban. Részben ez az oka, hogy a részvények relatíve olcsók, és hogy az alacsony árszint, úgy tűnik, tartósan megmarad.

A szkeptikusok úgy vélik: az S&P 500, amely 2009 márciusa óta közel kétszeresére emelkedett, kissé „túllőtt a célon”, a gazdaságélénkítő csomagok kifutása, az európai adósságproblémák és Kínának a magas inflációval folytatott – a gazdaság lassulásával fenyegető – küzdelme azt jelezheti, hogy a részvénypiacokon már nincs tér  további erőteljes növekedés számára.

Lassul a profitnövekedés

A második negyedévre prognosztizált profitnövekedés-ütem a válságból való kilábalás kezdete óta a legalacsonyabb. 2010 április-júniusában például az S&P 500-as cégek adózott eredménye átlagosan 49 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – igaz, 2009 második negyedéve év/év alapon még vaskos, 29 százalékos mínuszt mutatott.

Alcoa: Jó, de nem eléggé
Bár jelentősen növelte második negyedéves eredményét, így is a várakozásoktól elmaradó profitról számolt be az Alcoa. Az alumínium ipari óriás az április és június közötti három hónapban részvényenként 28 centes nyereséget ért el szemben az előző év hasonló időszakában realizált 13 centtel. Az egyszeri tételek nélküli profit papíronként 32 cent volt, miközben a Bloomberg által megkérdezett 14 elemző konszenzusa ennél egy centtel magasabb eredményt valószínűsített. Öröm az ürömben, hogy az árbevétel viszont a várakozásokat meghaladó mértékben emelkedett: a 6,59 milliárd dollár a tavalyinál 27, a konszenzusnál mintegy 5 százalékkal magasabb.

Az elemzők szerint a most kezdődő szezonban éppen azok a társaságok rukkolhatnak elő pozitív meglepetésekkel, amelyek 2009 második negyedévében a legsúlyosabb visszaesésekről számoltak be. Így például az Alcoától 169 százalékos, a Caterpillartól 63 százalékos, a Dow Chemicaltól pedig 42 százalékos éves szintű profitnövekedést vár a Bloomberg-konszenzus.

A profitnövekedés üteme a piac várakozása szerint lassulni fog a következő években. Az S&P 500 vállalatai esetében ez azt jelenti, hogy év/év alapon jövőre már „csak” 13 százalékos, 2013-ban pedig 11 százalékos átlagos eredménynövekedésre számíthatnak.

Az Egyesült Államok gazdasági növekedésére vonatkozó prognózisok is egyre óvatosabbak. A legfrissebb Bloomberg-konszenzus szerint az idén 2,7 százalékos, jövőre pedig 2,9 százalékos éves GDP-növekedés várható: mindkét adat 0,2 százalékponttal kisebb a korábbi konszenzus sarokszámainál.

Pánikot is kelthet egy pesszimista prognózis

A széles piacot tekintve további profitbővülés várható az amerikai gyorsjelentési szezonban, ennek tempója azonban érezhetően lassulhatott a második negyedévben, ahogy a társaságok egyre inkább szembesülnek az emelkedő alapanyagárakkal és a továbbra is gyenge lakossági fogyasztással – hangsúlyozza Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője is.

Az egyetlen iparág, melynek szereplői masszív nyereségbővülést mutathattak föl a második negyedévben, az alapanyag- és olajszektor, itt nem kizárt, hogy komoly meglepetéseknek is örülhetnek majd az invesztorok.

A pénzpiacok ugyanakkor elsősorban nem a múltra – azaz a gyorsjelentésben szereplő számokra – koncentrálnak majd, hanem sokkal inkább a menedzsmentek prognózisaira, amelyek az amerikai gazdaság lassulása miatt az eddigieknél várhatóan szerényebb jövőképet festenek majd. Ha egy-egy ilyen prognózis különösen szerényre – esetleg egyenesen pesszimistára – sikerül, az jelentős visszaesést, akár hirtelen pánikot is hozhat az adott részvény piacán.

Ecoline

hvg360 Keresztes Imre 2024. november. 29. 16:30

Kiejtheti a diplomáciai körforgásból Netanjahut a hágai elfogatóparancs, hiába ítélte el azt az USA és sok más ország

A Benjamin Netanjahu kormányfő elleni jogi fenyegetettség korlátok közé szorítja Izraelt. Még akkor is, ha az ICC által háborús bűnök miatt kiadott letartóztatási parancsot több állam – köztük Magyarország – elítélte. Közben odahaza korrupciós ügyének újabb felvonásával szembesül az izraeli miniszterelnök.