Kovács: eddig 105 milliárd forinttal csökkentek a vállalkozások terhei
Eddig 105 milliárd forintnyi tehercsökkentés valósult meg abból a programból, amellyel összesen 500 milliárddal csökkentené a kormány a vállalkozások bürokratikus terheit - közölte a kabinet szerdai ülése után a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár, aki beszámolt arról is: július 30-ával léphet hatályba az árfolyamrögzítést előíró szabályozás.
Kovács Zoltán a vállalkozások terheinek csökkentésével kapcsolatban a sajtótájékoztatón arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon egy átlagos vállalkozót háromszor akkora bürokratikus teher sújt, mint európai uniós versenytársát. Álláspontja szerint az 500 milliárdos tehercsökkentő program célja a magyar vállalkozások versenyképességének javítása. Az ebből már megvalósult 105 milliárd forintos csökkenés részben jogszabályi formában történt meg, részben pedig ténylegesen is - tette hozzá, példaként említve a könyvvizsgálati értékhatár emelését, az adózás rendjéről szóló különböző jogszabályok egyszerűsítését és a vendéglátói standoltatás megszüntetését, illetve egyszerűsítését.
A kabinet szerdai tanácskozásán szóba került az ötpontos otthonvédelmi akcióterv is - tájékoztatott az államtitkár, közölve, hogy jó ütemben halad az eszközkezelő felállítása; a működtetéshez szükséges források átcsoportosításának határidejéül július 31-ét jelölte ki a kormány. Az eszközkezelő a forrásbiztosítást követően 30 napon belül pedig jöhet létre.
Kovács Zoltán beszámolt arról is, hogy július 30-ával hatályba lép a devizaalapú lakáshitelek árfolyamrögzítését előíró szabályozás. A szociális családiház-építési programmal kapcsolatos elképzelések "jelenleg formálódnak" - jegyezte meg.
Az államtitkár elmondta, a kormányülésen ugyancsak téma volt a nemzeti egységes kártyarendszer kialakítása, amellyel összefüggésben a kormány november 30-át szabta meg határidőnek, ameddig ki kell dolgozni a kártyarendszer feltétel- és finanszírozási rendszerét, amelynek bevezetése 2012 első felében várható. Kovács Zoltán kifejtette: az új szisztéma célja, hogy a most forgalomban lévő, az állam által kibocsátott különböző okmányok egységesüljenek, hosszabb távon pedig egy multifunkcionális kártyában "tudjanak testet ölteni". Az érintett okmányok között említette a jogosítványt, a személyi igazolványt, a taj-kártyát és a diákigazolványt.